To nabídne ve čtvrtek Opočno, s nápadem přišlo o.s. Abakus. V 18 hodin se prostor před zvonicí rozezní svátečními tóny v podání dechového kvarteta Petra Ryšavého, pořadatelé slibují, že program s názvem Vánoční muzicírování před Bašteckou bránou bude nejen půlhodinkou vánoční hudby, ale také chvilkou milých setkání a přání.
„Chceme navodit sousedskou a skromnou atmosféru, při které můžete svým známým či rodině popřát pod širým nebem krásné Vánoce,“ zve za pořadatele Tereza Rabenseifnerová. Aby byla přátelská nálada dokonalá, bude prý připraveno i malé domácí pohoštění.
Trochu zvláštní na celé akci je její název. Setkání před Bašteckou bránou zní sice hezky, ve skutečnosti však v Opočně žádná taková brána nyní nestojí. Předseda o. s. Abakus Jiří Králíček s tím souhlasí, k názvu má však své důvody. „Máme fotografii Baštecké brány, která stála před dnešním penzionem Orchidea. Byla branou, kterou se vcházelo do nejstarší části města. Letos jsme připravili několik akcí, které jsme nazvali podobně, všechny měly jedno společné - byly připomínkou starých časů. Ať už to bylo vzpomínání na opočenského malíře a úžasného člověka Miroslava Poláka, nebo poslední setkání, při kterém nás archeolog Bohumír Dragoun seznámil s vykopávkami na Trčkově náměstí. Baštecká brána je tedy symbolem, kterým vcházíme do historie Opočna,“ vysvětluje Jiří Králíček.
A jak souvisí vánoční muzicírování s historií? I v tom mají pořadatelé jasno. Místem setkání je prostor před zvonicí, který historií přímo dýchá. „Přejeme si, aby se tu přání šťastných a veselých ozývalo ve čtvrtek v 18 hodin z mnoha stran, místo je totiž pro vánoční setkání jako stvořené,“ zvou pořadatelé.
(dm)
Je to označení pro akce, kterých letos připravilo občanské sdružení Abakus několik a které jsou symbolickým vstupem do historie Opočna. „Podle záznamu v kronice, který pro nás vyhledala letopisecká komise, byla takzvaná Baštecká brána zbořena v roce 1906,“ informuje předseda občanského sdružení Abakus Jiří Králíček a ukazuje citaci z opočenské kroniky z roku 1906: „Město koupilo domek č. 69 zvaný „na baště“ ve veřejné dražbě za 2 750 K, aby jej později pro rozšíření ulice se zemí srovnati dalo. Domek měl veřejný podjezd na způsob brány a byl hrozně schátralý. Obrázek jeho jako kuriosita starého Opočna se zachoval.“