„Prvním krokem bude uzavření náležitých smluv s firmou Tereos TTD a následné převzetí objektu mlýna do vlastnictví spolku,“ uvedl předseda SOPVČ Rudolf Khol.

Původně měla mlýn postavený ve 40. letech 18. století potkat demolice. Cukrovar totiž nepočítal s jeho dalším zachováním. Se zbouráním mlýna souhlasili i zastupitelé Českého Meziříčí. Osud objektu však nenechal chladnými některé z místních a následně o jeho záchranu začal usilovat i spolek ochránců památek. Nakonec se spolek dohodl s cukrovarem na jeho symbolickém odkoupení za podmínky, že do objektu bude dále investováno a projde potřebnou rekonstrukcí.

Rozhodne ministerstvo

O dalším osudu mlýna nerozhodne jen odhodlání ochránců, ale i ministerstvo kultury, které má v následujících týdnech vynést verdikt o tom, jestli mlýn je, či není kulturní památkou.

V případě kladného verdiktu spolek mlýn odkoupí a zažádá o finanční dotace. Vize jsou jasné. Vzniknout by následně mohla expozice věnovaná mlynářství či cukrovarnictví. Uvažuje se ale i o připomínce významného místního rodáka, arcibiskupa Karla Otčenáška.