Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svoje hasiče v obci nemají, získají však náklonnost jiných

Rychnovsko –   Nikdo neví, kdy mu začne hořet střecha nad hlavou, ne všichni jsou ale na tuto situaci připraveni. Ještě stále existuje mnoho obcí, které nemají svůj spolek dobrovolných  hasičů ani na žádný nepřispívají, i když to tak zákon nařizuje.

11.12.2013 1
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči nejsou k dispozici ve všech obcích, ty menší na to nemají dost financí.Foto: Archiv Deníku

Tato povinnost doposud nebyla sankčně stíhaná, ale její nesplnění se může projevit i v jiných ohledech. Například  může dojít k nepřiznání požadované dotace a dalším problémům.
Obec chce přispět
To si uvědomují i v Jahodově, proto zažádali, aby mohly přispívat na jednotku požární ochrany v Rovni.

Jak to funguje v praxiZákon o požární ochraně ukládá každé obci, aby měla svůj spolek dobrovolných hasičů nebo aby na nějaký v blízkosti přispívala  a podílela se tak na jeho činnosti.
Malé obce v okolí se spojí, sdružují své náklady a těmi pak dopomohou zafinancovat daný spolek požární ochrany.

Příspěvek je roční, může být splácen z obecního rozpočtu i po částech. Začíná se na částce 20 tisíc korun, pak je to již spíše individuální, dle finančních možností obce.

Z příkladů:
Město Rychnov nad Kněžnou je zřizovatelem požární jednotky v Lipovce a také na Rovni. Sdružují se i další obce, například Hřibiny – Ledská a Častolovice.

Město Rychnov nad Kněžnou je jejím zřizovatelem a na tuto žádost přistoupilo.
„Jelikož sami nemáme sbor dobrovolných hasičů a bydlí tu zhruba sto obyvatel, rozhodli jsme se přispívat jinému v blízkosti.

Provoz hasičárny je totiž dost drahý, což by se nám nevyplatilo. Tak budeme přispívat Rovni," vysvětluje starosta Jahodova František Šeda.
Náklady na financování sborů hasičů jsou opravdu vysoké. Kompletní oděv hasiče vyjde na více než 20 tisíc.

Starostové tak na příspěvek uvolní částku, kterou si  mohou ze svého rozpočtu dovolit.
„Dohodli jsme se na 24 tisících ročně, ty ale budeme platit ve dvou částkách po dvanácti tisících," prozradil František Šeda.
Poskytnuté finance jsou následně použity pro danou skupinu požární ochrany.
„Takovéto náklady se využijí na materiál, hadice, uniformy, školení a další. Obce, které mají tuto službu smluvně zajištěnou, mají jistotu, že se nedostanou do problémů se zákonem.

A že bude zajištěna v případě požáru rychlá spolupráce," vyjmenovává vedoucí oddělení vnitřních věcí a krizového řízení města František Talavašek.
Návrhy na poskytnutí peněžité pomoci hasičům prověřuje Hasičský záchranný sbor v Rychnově nad Kněžnou.
Žádosti se prověří
„Obcí, které přispívají, je poměrně dost, poslední dobou se to rozmohlo. Na okrese jich je zhruba deset. Obce se sdružují pod jednu větší požární stanici. Zašlou nám návrh, který musíme přezkoumat, aby bylo možné například dodržet dojezdové časy," podotýká velitel stanice Hasičského záchranného sboru v Rychnově nad Kněžnou Lukáš Drozdík.
Každá ať třeba malinká vesnice by měla mít dle zákona zřízenou jednotku požární ochrany.
Jak dodává Lukáš Drozdík: „Nevím o tom, že by došlo k nějakým sankcím, ale nesplnění určitě přináší nemalé problémy.

Například pokud bude obec žádat o dotaci a nebude mít toto splněno, nemusí jí pak být poskytnuta. Je to tedy jen v jejím zájmu."
Dle slov Františka Talavaška, pokud nemá obec takové finanční prostředky, aby mohla zřídit svůj sbor, je pro ni tato služba jasnou volbou.

Bude mít jistotu, že má řádně zajištěnou požární bezpečnost.

Autor: Stanislava Preclíková

11.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
AKTUALIZOVÁNO
3

Vražda v parku? Policie pátrá po totožnosti muže

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Křovice - Že jsou hasiči nejen na hašení požárů, ale také hybnou pákou a základem společenského života v obci, dokazují pravidelně členové sboru dobrovolných hasičů v Křovicích. Proto připravili na sobotu 21. října tradiční den ve společnosti typických českých pochutin.

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení