Bude posílena vlaková doprava. Více se můžete dočíst ZDE.

Pardubice a Svítkov očekávají největší sportovní událost posledních let. Na speciálně připravenou ledovou plochu ve svítkovské aréně, kde se ještě na podzim proháněly plochodrážní motocykly, teď nastoupí domácí hokejisté Pardubic proti brněnské Kometě. Velkolepou sportovní show bude z připravených tribun zřejmě sledovat největší divácká návštěva v historii českého hokeje vůbec – až dvacet tisíc diváků. A právě dvacet tisíc fanoušků teď dělá mnohé vrásky pardubické policii. A nejen policistům, obavy z možných komplikací má pochopitelně celé město.

Katastrofální stav městské silniční sítě

Vedením města dlouhodobě ignorované špatné řešení silniční sítě v samotném městě, neschopnost ani začít řešit tolik potřebný silniční obchvat města se Pardubicím vrací jako bumerang téměř každý den. V případě velkých akcí ale nastává doslova dopravní katastrofa.

Hlavní problém podle všeho nastane ve Svítkově, kde hlavní proud vozidel bude směrován k parkovištím do Žižkovy ulice. Po skončení utkání pak auta budou směrována Svítkovem do Kostnické ulice a zřejmě i do Žižkovy a odtud na Pražskou ulici buď směrem na Přelouč nebo směrem na Pardubice. Pro odjezd by měla pak být volná i cesta od stadionu takzvaně „lesíčkem“ .

Předpokládaných několik set vozidel tak bude vedeno po jediné silnici a podle dopravních policistů se dá očekávat, že především nápor odjíždějících motoristů pocítí celé město.

„Jakmile se fronty dostanou za křižovatku u Parama, zastaví se doprava na Hradec i na Chrudim. Teplého ulice směrem do centra pak bude rovněž neprůjezdná. Podobnou situaci zažívá město po každém ročníku Velké pardubické ale s tím rozdílem, že motoristé z dostihů mají možnost odjíždět ze tří parkovišť čtyřmi směry a hlavní proud jde navíc zcela mimo Pardubice směrem na Dražkovice a Chrudim. Narozdíl od dostihů je teď všude ještě navíc sníh,“ upozorňují pardubičtí dopraváci.

Řidiči ve Svítkově tak budou muset být značně disciplinovaní, aby na dlouhé desítky minut neuvízli v kolonách. Na vše má kromě 200 policistů dohlížet i vrtulník.

„Po obci Svítkov je už teď umisťováno dopravní značení pro přechodnou úpravu provozu na pozemních komunikacích. Na řadě hlavních silnic ve Svítkově bude úplný zákaz zastavení a průjezdová rychlost zde bude snížena na 30 kilometrů v hodině. Zásadní informací je i to, že ulice Žižkova (ulice od světelné křižovatky z hlavní ulice Pražské pozn. red.), bude jednosměrná a bude to také téměř jediná příjezdová komunikace pro fanoušky jedoucí na utkání osobními vozidly. Objízdná trasa pro ty, kteří by potřebovali ze Svítkova Žižkovou ulicí vyjet v protisměru, povede přes ulici Kostnickou a Školní,“ upozorňuje mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

„Parkoviště pro osobní vozidla bude na plochách za plochodrážním stadionem a již od hlavní silnice (ulice Pražské) bude řádně označeno dopravními tabulemi. Nájezd na parkoviště bude právě zmiňovanou ulicí Žižkovou, kolem parku ve Svítkově a dále ulicemi Motoristů a Kostnická. Důrazně upozorňujeme řidiče, že místní příjezdová komunikace k plochodrážnímu stadionu z Pražské ulice, která vede z lesíka mezi Svítkovem a Čívicemi, bude při příjezdu pro běžný provoz uzavřena. Zároveň upozorňujeme řidiče, pokud by náhodou přece jen v ulicích Svítkova parkovali, že veškerá vozidla, která budou bránit průjezdu nebo výjezdům budou odtažena,“ varuje Janovská.

Parkování auta vyjde na 180 korun

Využití připravného parkoviště za svítkovským oválem vyjde podle informací HC Eaton Pardubice na 180 korun za vozidlo.

Pro ulehčení provozu v okolí Svítkova doporučuje policie řidičům využít vyznačenou objízdnou trasu - silnice I/37 směr Chrudim, dále odbočit vpravo na Staré Jesenčany, Třebosice, Starý Máteřova a poté doprava a po silnici III/32228 do Starých Čivic. Stejně tak i v opačném směru.

Pod dohledem bude také pardubické nádraží.

„Kromě pořádkové jednotky městské policie, která bude přítomna na samotném stadionu, budeme bedlivě sledovat také dění na pardubickém nádraží. Vzhledem k očekávanému množství lidí se strážníci budou snažit řešit všechny přestupky ihned na místě a třeba na záchytnou stanici předávat jen ty nejtěžší případy. V případě, že kapacita pardubické záchytky nebude stačit ani tak, může se stát, že budou pacienti převážení do sousedního Hradce Králové,“ konstatoval mluvčí městské policie Pavel Čejka.

Policie důrazně nabádá všechny osoby k maximální opatrnosti v případě pohybu v okolí zastávky Svítkov, kam zamíří speciální vlaky. „Je potřeba mít na paměti, že se jedná o důležitý koridor. České dráhy slíbily, že po dobu utkání zajistí dveře vlaků tak, aby fanoušci nevystupovali do kolejiště a v úseku Svítkova pojedou vlaky kvůli bezpečnosti sníženou rychlostí. V exponovaných místech pak policie nasadí také pořádkové jednotky,“ uvedla Janovská.

#nahled|https://g.denik.cz/45/7e/open_air_mapa_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/45/7e/open_air_mapa.jpg|Mapka, kterou by se měli řidiči řídit při příjezdu. Žižkova ulice bude jednosměrná a povede na placené parkoviště za stadionem. Odjíždějící řidiči pak budou směrováni z parkovišť pořadatelskou službou třemi směry. Lesíkem, Žižkovou a Kostnickou ulicí#
#nahled|https://g.denik.cz/45/7e/open_air_mapa_4_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/45/7e/open_air_mapa_4.jpg|Kudy kam v nedělní svítkovské ledové aréně#
Co dělat když… tipy pro možné případy nouze
Nadcházející hokejové utkání s sebou může přinést nejrůznější nepříjemné situace. Deník čtenářům radí, kam se obrátit s některými problémy.

Co dělat když… nenajdu své auto?
Pokud jste zaparkovali na jiném než vyhrazeném místě, může se stát, že váš vůz bude odtažen. Kontaktujte proto linku Služeb města Pardubic – 777 783 240, kde se dozvíte, zdali bylo vaše auto odtaženo, případně linku 156 či 158. Odtah vozidla vyjde v tomto případě na 1600 korun.

Co dělat když… dojde k nehodě?
Drobné kolize při zvýšené koncentraci vozidel i hustotě provozu lze očekávat. Obecně platí, že vyšetření dopravní nehody policií zabere několik desítek minut a havarovaná vozidla navíc blokují další řidiče. Pokud například při parkování „ťuknete někomu nárazník“ snažte se dohodnout o vyrovnání škod s druhým řidičem a policii volejte jen v nejnutnějším případě.

Tip jak se vyhnout kolonám.
Jednou z možností je zaparkovat u obchodních domů OBI a Albert u nádraží a využít kyvadlovou dopravu.