Na letošní degustační soutěži se v silné konkurenci dobrušské pivo opět neztratilo a přivezlo jednu z medailí.

V kategorii světlých speciálních piv od výrobců do 10 tisíc hektolitrů bodoval 15% světlý speciál F. L. Věk, který obsadil 3. místo a získal tak prestižní ocenění Bronzová pivní pečeť 2015.

„Je to pro náš pivovar velký úspěch a hlavně potvrzení stabilní kvality našich piv, která jsou vyráběna z vlastního humnového sladu. Od doby obnovení provozu pivovaru v roce 2008 získala řadu ocenění v degustačních soutěžích," uvedl k čerstvému úspěchu dobrušského piva majitel a sládek pivovaru Milan Vedra.

Celkem se anonymních degustací zúčastnilo více přes 700 vzorků piv z rekordního počtu 168 pivovarů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí: z Ruska, Slovenska, Německa, Belgie, Polska, Skotska, Rakouska, Nizozemí, Maďarska, Japonska a Albánie . Výrobci se mezi sebou utkali ve 28 kategoriích.

Jednotlivé vzorky posuzovala odborná porota složená ze sládků přihlášených pivovarů, nezávislých degustátorů i studentů odborných vysokých škol. Garantem soutěže byly renomované kontrolní a certifikační společnosti a také Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky.

Degustační soutěž Zlatá pivní pečeť 2015 se konala v rámci Reprezentačních slavností piva, které se v Táboře letos uskutečnily již po pětadvacáté a záštitu nad akcí převzali Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky a také hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

V dobrušském pivovaru, který byl uzavřen v roce 1995, se pivo začalo opětovně vařit až po změně vlastníka pivovaru v roce 2008. Nejprve se začal vařit Rampušák, který byl pouze kvasnicový.

Na konci roku 2010 přibyla „jedenáctka" kvasnicová i filtrovaná. V roce 2011 pivovar rozšířil sortiment o polotmavou 13%, Muderlant. v následujícím roce doplnila nabídku 15% světlá s názvem F.L. Věk. Vloni přibyla pšeničná 11% Mutina a příležitostně vařené světlé speciály 14% a 13%.

V provozu je stále klasická humnová sladovna, ve které se za jednu kampaň vyrobí okolo tří stovek tun sladu, v níž ječmen klíčí na původních pískovcových humnech.

„Dobrušská sladovna je jednou z nejmenších, které v České republice ještě zůstaly v provozu. Část vyrobeného sladu pivovar také prodává několika minipivovarům. Zbytek je zpracován na pivo a výrobu sladových výtažků," dodává Milan Vedra.

V Dobrušce se pivo původně vařilo již od roku 1320, kdy právo várečné udělil měšťanům tehdejší majitel města Mutina