Po roce opět mají žně především obchůdky s dárkovými předměty a hlavně květinářství. Dnes je totiž svátek svatého Valentýna, na který si zamilovaní lidé vyměňují různé dárečky.

Letošní svátek zamilovaných však Zdeňka Papáčková z prodejny květin a dárkových předmětů v Častolovicích vidí poněkud skepticky.

„Já jsem ve vesnici a Valentýna tak úplně neřeším. Ono je to s kytkami letos vůbec horší. Mediální ekonomická masáž udělala to, co udělala. Takže si myslím, že květináři nemají žádné velké oči. Co se týče mě, tak vezmu navíc maximálně deset růžiček,“ řekla Zdeňka Papáčková.

Růže stále vedou

V jejím krámku přijde například kytička s přízdobou, pokud je to lepší červená růže, kolem stokoruny. Nejoblíbenější stále zůstávají totiž růže. Výjimkou je, pokud má žena oblíbenou květinu, jako třeba slunečnice, tulipány či frézie. Z růží se nejčastěji prodávají rudé nebo bílé, k těm jde pak červené srdíčko.

Kromě květin se kupují také hrnečky s různými nápisy nebo se srdíčky. „Já tady mám ručně malovanou keramiku české výroby. Nebo lidé chtějí různá zvířátka se srdíčky. To stojí kolem sto dvaceti korun i se zabalením. Žádné velké dary,“ uvedla Zdeňka Papáčková, po které na Valentýna lidé nechtějí žádné neobvyklé kytice. Chtějí spíše klasiku.

„Lidé jsou zvyklí ze supermarketů nic neobjednávat. Potom když se u mě v krámě sejdou dva nebo tři netrpěliví muži, tak na nějakou extra kreativitu není čas. Většinou se přizdobí jedna růžička. Ale abych tady uvázala kytici za pětistovku a nechala ji vystavenou, to si nemůžu dovolit,“ dodala Zdeňka Papáčková.

Dana Dvořáková, která měla svou květinku ve Vamberku a nyní pracuje v prodejně květin v Rychnově, na Valentýna prodávala všechno možné od kytek přes keramiku až po víno.

„Zákazníci si většinou brali květinu a k ní lahvinku dobrého vína. Z květin loni vedly růže. V tomto případě je to spíše o jedné růži, nekupovali se nijak velké pugéty, ale spíše jednoduché kytičky pro potěšení,“ vysvětlila Dana Dvořáková. Jejich cena se pohybuje okolo sto padesáti korun za kytku.

Celkem na odbyt šly také květiny z bonbónů nebo malé bonboniéry naaranžované do kytky. Záleží na tom, jaké tam jsou bonbóny a na velikosti, přibližně ale stojí kolem sto padesáti korun. „Musela jsem tam mít levnější i ty dražší, každý si vybral podle sebe. Ty dražší byly spíše na objednávku, ale ty levnější jsme měli pořád,“ řekla Dana Dvořáková.

Květiny i rozvážejí

Mezi ta neobvyklejší přání patří například kytka uvázaná do tvaru srdce nebo poschoďová, kdy se dlouhé růže navazují pod sebe do poschodí. Také byl zájem o květinové dorty, kdy se do kostky nebo do srdíčka napichují květiny.

V květinářství v Rychnově tak na hlavní zboží čekali již v pondělí. „Vsadili jsme na růže, to je klasika. Máme tady i velkou objednávku z lilií, kdy si pán přál i donáškovou službu, takže se to té určité osobě i přímo doručí,“ dodala Dana Dvořáková, podle které cena donášky záleží na ujetých kilometrech, po městě je zdarma.

Oslavili jste svatého Valentýna nebo máte nějaký svůj nezapomenutelný zážitek? Pošlete nám ho do redakce do pátku 17. února. Rádi jej zveřejníme. Stačí vše napsat a dodat do redakce buď osobně, nebo zaslat poštou na adresu Komenského 43, Rychnov nad Kněžnou 516 01, případně zaslat na emailovou adresu silvie.sprynarova@denik.cz.
Dárky, kterou jsou letos v „kurzu“

ČAJOVÉ SRDÍČKO
Kolekce může být vyrobená ze zeleného čaje a jiných květů, jako je třeba jasmín, laskavec či měsíček. Variant je spousta.

POLŠTÁŘ VE TVARU SRDCE
Srdíčko potěší každého a zároveň má praktické využití.

RŮŽOVÉ LÍSTEČKY
Univerzální růžové lístky lze použít především k navození romantické atmosféry.

MOBILNÍ BIO KRB PRO ROMANTICKÉ CHVÍLE
Krb je na BIO palivo, které v něm krásně hoří. Navíc krb i vytápí, takže z něj vychází teplo a dokresluje tím atmosféru.

DARUJ HVĚZDU
Hledáte něco naprosto speciálního pro výjimečného člověka? Kolik lidí se totiž může pochlubit, že po něm někdo pojmenoval hvězdu?

HRA KAMASÚTRA
Skvělá stolní hra, která je ve dvou verzích. Lehká pro stydlivky a těžší pro opravdové odvážlivce. Okořeňte svůj vztah tímto novým prvkem a nebudete litovat.

LÁVOVÉ KAMENY
Horké kameny se již dlouhá staletí využívají k relaxačním metodám, které jsou léčivé. Horké kameny se přikládají na různé části těla, kde teplota kamenu rozproudí krev, která následně rychleji koluje a pokožkou se vyplavují škodlivé látky.

PŘÍVĚSEK NA KLÍČE VE TVARU SRDCE S FOTKOU
Do přívěsku na klíče si můžete dát fotku svého miláčka a nosit ho stále u sebe.

PÁNSKÁ ČI DÁMSKÁ TANGA Z BONBÓNŮ

jsou zhotovena z 330 sladkých ovocných bonbónků, které jsou navlečeny na pružné šňůrce. Velikost je univerzální, takže si nemusíte lámat hlavu s výběrem velikosti jako u jiného oblečení.

VALENTÝNSKÝ VÝLET
Nemusíte se bát darovat ani zážitek. Co by váš partner asi řekl na romantický výlet do Paříže, na noc strávenou v luxusním hotelu či na pobyt v lázních?
Ten americký svátek prý slavit nebudeme. Jenže…

Svatý Valentýn. Byť je to svátek, který nemá u nás v republice příliš velkou tradici, vždycky mi přišel skvělou příležitostí, jak ukázat svému partnerovi tak trochu jinak či netradičně, že ho miluji. Jenže když jsem se dala dohromady se svým současným mužem, bylo vše jinak.

Jednoduše mi oznámil: „Víš zlato, mám tě moc rád, ale Valentýna opravdu neslavím. Je to strašný svátek a nepotřebuji k tomu, abych ti dal najevo, jak tě mám rád, jeden přesně stanovený den v roce.“ No a bylo. Vlastně, když se nad tím zamyslíte, tak měl pravdu. Proč mít jeden den v roce, kdy by si všichni měli projevovat lásku. Na druhou stranu, kouzlo tohoto dne je neopakovatelné. Byť ho zřejmě nevnímají všichni stejně. Je to zvláštní napětí, které vás už od rána šimrá v žaludku a těšíte se, co přijde. Ale co. Byla jsem odhodlaná, že Valentýn je pro mě již pasé a bude patřit k mým studentským láskám.

Právě proto mě tak zaskočil nečekaný telefonát do práce. Bylo to akorát na svatého Valentýna. „Dobrý den, máte tady na recepci kurýra. Mohla byste přijít dolů,“ oznámila mi naše recepční. Celou cestu dolů do přízemí mi vrtalo hlavou o jakého kurýra jde a co mi nese. Cestou jsem procházela i kolem redakce mého muže a ten se jen s lehkým úsměvem zeptal, kam že to kráčím. V tu chvíli mě ani v té nejbláhovější představě nenapadlo, že by v tom měl prsty.

Jen co jsem sešla do přízemí, hned jsem viděla, co že mi to kurýr přivezl. Byl to obrovský pugét lilií a v nich schované přání. Myslím si, že můj výraz údivu mluvil za vše a mladíka, který chtěl po mě podpis, vyloženě pobavil. „Tak krásného Valentýna,“ zaševelil a s lehkým úsměvem odcházel.

Vzala jsem květiny do náručí a opět stoupela zpátky do třetího patra. „Kdo by mi mohl poslat květiny?“ honilo se mi hlavou a hned na to vyvstala další myšlenka: „Co řeknu Radkovi? Anebo radši ty květiny úplně schovám?“

Nikdy by mě totiž nenapadlo, že onen úžasný pugét bude právě od něj. Došlo mi to v okamžiku, kdy jsem otevírala malou obálku s kartičkou, kde stálo jen pár slov…Ty si nechám jen pro sebe, ale po jejich přečtení se mi objevil široký úsměv na tváři.

Od té doby už skutečně svátek svatého Valentýna neslavíme. Nicméně 14. únor 2008 patří k těm, na který se nezapomíná.

Silvie Špryňarová