Kostel svatého DuchaŘímskokatolický hřbitovní kostel je chráněn jako kulturní památka. Datum vzniku původního kostela není známo. V 16. století byl zřejmě původní dřevěný kostel nahrazen kamenným. Gotický původ kostela se zatím nepotvrdil. Se zvonicí osazenou zvonem z roku 1588 od královéhradeckého zvonaře Eliáše je kostel nejvýraznější krajinnou dominantou.

Pod zvonicí byla v letech 1767 – 1782 poustevna. Barokní úpravy kostela byly provedeny
v roce 1761, další úpravy v letech 1896 a 1957. Při poslední úpravě byl kostelu vrácen renesanční nádech. wikipedia.org

„V rámci programu ministerstva kultury na podporu venkovských památek, který běží už od roku 2008, dobrušská farnost požádala o dotaci na letošní rok," vysvětluje Petr Slavík, referent památkové péče Dobrušky. „Rozhodlo se o výměně střešní krytiny na lodi kostela včetně nátěru. Jsou vyměněny poškozené šindele. Do záměru byl zahrnut i nátěr báně přilehlé zvonice. Naposledy se natírala před více než deseti lety – v roce 2003 – a potřebovala oživit." Opravy přijdou řádově na více než dvě stě tisíc korun. O výši státního příspěvku se teprve rozhodne.

Hřbitovní kostel byl před několika lety nasvícen, takže zejména v nočních hodinách tvoří jednu z okouzlujících dominant Dobrušky. V uplynutých letech se rovněž stal dějištěm mezinárodního festivalu F. L. Věka. Také letos se v něm uskuteční jeden z koncertů vážné hudby. Při pohledu do programu festivalu zjistíme, že ve sv. Duchu vystoupí během první říjnové neděle Bennewitz kvartet s klarinetistou Igorem Františákem.

A ještě vzpomínka na černobílý seriál F. L. Věk s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli. Jen lidé z Dobrušky a jejího okolí vědí, že když nejslavnější dobrušský rodák odcházel ku Praze a míjel práce kostelík svatého Ducha, že to ve skutečnosti byl nesmysl. Hřbitov s kostelem totiž leží na severovýchodě od města a do Prahy je to na západ.