„Dopis Ježíškovi? To už si nepamatuji, kdy jsem naposledy psal. Ale Vánoce jsou pro mě skutečně nejkrásnější svátky v roce a vždycky jsem je trávil s nejbližšími a budu i nadále,“ vysvětluje.

I na vojně, v letech reálného socialismu, když si mohl vzít opušťák buď na Vánoce, či na Silvestra, vybral si Vánoce. „Znamenají pro mě něco zvláštního, dobu, kdy lidé hledají spíše cestu k sobě než od sebe. Nikdy to u nás nebyl nějaký akční svátek, vždycky jsme se sešli v kruhu rodinném,“ popisuje bez patosu Skořepa. Nepochází z rodiny, která by překypovala bohatstvím, vzpomíná, že Vánoce dříve bývaly trochu skromnější, ale o to upřímnější, vždycky si je však užíval.

V mládí vyrážel o Vánocích na brusle, v té době ještě nebyly regulované toky. „Tam, kde jsem bydlel, se většinou vylila a poté zamrzla řeka, takže jsme nasadili brusle, vyrazili na luka a po stříbrné ploše jsme zpravidla dorazili až do vedlejší vesnice,“ vzpomíná na velký zážitek, který se dnešním dětem už jen tak nepoštěstí.

Letos vánoční svátky tráví v Rychnově opět s rodinou, klasicky, se štědrovečerním kaprem na stole. Dárky stihl nakupovat sám, dělal to tak vždy. Ačkoli má za sebou práci v několika vysokých manažerských postech, nikdy pro ně neposílal sekretářky. „Nesháním dárky těsně před Vánocemi, ale snažím se přemýšlet a vybírat už během druhé poloviny roku,“ potvrdil starosta, že už má „zabaleno“. Co sám uvítá jako dárek? Tvrdí, že už nic nepotřebuje, ale pod stromečkem rád objeví třeba knihu.

Vánoční svátky jsou však pro něho spojené především s válečkem na těsto, voňavou a pečící troubou: „Tradičně peču vánočky a troufám si říct, že je umím tak, že velmi rychle zmizí. Peču dvě a pokud rychle dojdou, upeču ještě další. Nemám žádný speciální recept, je to klasická vánočka s rozinkami.
Účastním se i domácích prací a nemám s tím žádný problém,“ svěřuje se starosta Jan Skořepa s počinem, nad kterým by leckterá hospodyňka zajásala.
A co by popřál všem obyvatelům Rychnovska? „Především radostné Vánoce, hodně zdraví, trpělivosti a také zdravého rozumu do roku 2011.“