Letos se konal již její patnáctý ročník. A opravdu se bylo na co dívat.

Nechyběla tu krásná květinová aranžmá, venku na návštěvníky čekaly stánky s nejrůznějším zbožím, od květin až po patchwork. Návštěvníci zde mohli zhlédnout tradiční i méně obvyklá řemesla. Sledovat při práci tu bylo možné například výrobce pomlázek. Ti nevyráběli pouze klasické žilky, ale i kroucené a různobarevné. „Asi tři týdny jsme chystali pomlázky na tuto výstavu, samozřejmě to není jenom o tom upletení, musí se také sehnat proutky. Podílí se na tom všichni," prozradila rodina Machova, která na výstavě předvedla velmi originální pomlázky.

Samozřejmě zde nemohly chybět ani kraslice, jejich výrobu tu mohl každý vidět na vlastní oči. „Než je vajíčko hotové, mám ho tak desetkrát v ruce. Kraslice maluji barvami, například akrylovými nebo temperami. Vyrábím ale také vyšívaná vajíčka. Je to můj koníček, kterému se věnuji už dvacet let," prozradila o svých výtvorech Oldřiška Myšáková z Tutlek.

Výstava odstartovala v pátek a trvala až do neděle. Návštěvníci přijížděli do Častolovic i z okolí.
„Je to krásné, jsem do těchto věcí opravdu zapálená. Sama také tvořím, jsem tu už poněkolikáté a moc se mi tu líbí," prozradila jedna z návštěvnic, Věra Herbstová ze Dvora Králové.

Do Častolovic vyrazily také různé školy a školky z okolí. I děti se tu měly na co dívat. Byl tu pro ně připravený koutek s živými zvířaty – ovcemi a králíky – symboly Velikonoc.

V Častolovicích ale byla nově k dispozici také odborná poradna. „Je to zahrádkářská výstava, tento ráz bychom chtěli dále zachovat. Je konec zimy a začíná léto, hodně lidí se věnuje práci na zahradě. My jim tímto způsobem chceme pomoci vyřešit různé potíže, které mohou při zahradničení nastat," prozradil hlavní organizátor výstavy Josef Helmich.

V Častolovicích každý mohl vidět také speciálně vyrobený potůček, pokrytý mechem a květinami. Zurčící voda zaujala nejednoho příchozího.
Letošní rok byl pro zahrádkáře také výjimečný v tom, že se zvýšila výstavní plocha. Ta už dosahovala téměř dva a půl tisíce metrů čtverečních.
Květiny, které na výstavě samozřejmě nechyběly, byly dovezené až z Holandska.

Do Častolovic zavítal také umělecký kovář, pracovalo se tu i na kolovrátku. Své domovy si mohli návštěvníci zútulnit i díky výrobkům z patchworku.
Ty přivezla Anna Nosková z Lipovky. „Mám tu deky, polštáře, prostírání, jehelníčky. Velice ráda sem se svými výrobky jezdím. Líbí se mi, jak je tato výstava promyšlená. Vystavuji i jinde, ale do Častolovice se vždy ráda vracím."