Žádné větší vzpomínkové akce se totiž nekonaly. Potvrdili to i starostové, někteří z nich to přisoudili i faktu, že hlavním tématem uplynulých dní byly volby. Den boje studentů za svobodu a demokracii tudíž možná pro někoho vyzněl tak trochu do ztracena.


Stylové retro obleky


Jednou z mála akcí, která připomněla dávnou dobu, během níž došlo také k událostem ze dne 17. listopadu 1989, byla recesistická Retro party 89, která se konala v úterý večer v Kostelci nad Orlicí. Koupaliště se stalo místem, kde se sešli stylově oblečení návštěvníci, a k zábavě jim hrály hity, které před jednadvaceti lety frčely. „To byla akce především pro mladé, jako město jsme ji nepořádali. Ani s ničím dalším jsem nebyl obeznámen,“ informoval kostelecký starosta Jiří Bartoš.


Znovu vyvěsili vlajky


O akce oficiálnějšího charakteru v okrese zkrátka byla nouze. Spíš se jednalo o symbolické úkazy. „Kdybychom něco měli, věděl bych o tom dříve. Ale na všech budovách pochopitelně byly vyvěšeny vlajky. Loni to bylo zajímavější, protože tehdy uplynulo dvacet let,“ uvedl například dobrušský starosta Petr Tojnar. „Určité tradice udržujeme formou květin, věnců a svíček, ale větší vzpomínkovou akci jsme nechystali,“ přidal svůj názor Petr Hudousek, šéf horské Rokytnice. Květiny se podle slov Jiřího Mazúcha budou pokládat také ve Vamberku.

Čím to, že se včera na historické události vzpomínalo spíš v decentním duchu? Jedním z důvodů může být fakt, že větší význam se v dané souvislosti přikládá takzvaným kulatým výročím, kterým to letošní jednadvacáté pochopitelně nebylo.


Chyběl také čas


Starostové měst regionu našli i další možnou verzi, a sice, že v uplynulých týdnech se preferovalo spíš politické dění. „Nic konkrétního se nekonalo, ve volebním čase na to nebyl prostor ani čas. Alespoň jsme vyvěsili prapory, to děláme tradičně,“ přiblížil borohrádecký Milan Maček. „Letos se nic nepřipravovalo, při volbách na to nebylo pomyšlení,“ sdílel podobný názor Jaroslav Matička z Týniště nad Orlicí.

Také v ostatních městech na tom s markantnějšími plány týkajícími se včerejšího státního svátku byli na štíru. Lidem proto ve středu 17. listopadu připomínaly fakt, že je den volna, především jen pod poryvy větru vlnící se vlajky České republiky na některých budovách. Přesto se historie znovu připomínala, na takovou událost, kterou byl pád komunismu, se ostatně nedá jen tak zapomenout.