Předchozí
1 z 10
Další

Až do nebeských výšin

Svátek svatého Václava můžete oslavit Podzimním letovým dnem v Trnově. Konají se tady vyhlídkové lety Cessnou 172 FR nad Opočno, Orlické hory, Rychnovsko, kamkoli… Lety jsou pro dva až tři pasažéry, letenky jsou od 600 nebo 700 korun.

Rychnovsko a jeho poklady můžete objevovat s aktualizovanou turistickou mapou.Rychnovsko a jeho poklady můžete objevovat s aktualizovanou turistickou mapou.Zdroj: Zdroj: nakladatelství CBS

Na koncert pod prosklenou střechu

Sbor Nahozeno máme a Lada Soukupová zvou na koncert, který se koná v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách, a to v sobotu 30. září od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné ve prospěch Sdružení Neratov.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Za dobrou pálenkou i dobrotami z pece

Obec Sopotnice a spolek Pecen pořádají už 10. ročník soutěže o nejlepší domácí destilát. Akce se koná ve Farské zahradě v sobotu 30. září od 11 hodin, kdy začne prodej chlebových pecnů a masa ze Sopotnické pece a v Palačinkárně u Alenky zavoní palačinky sladké i slané. O hudební doprovod se postará Franta Černý ze skupiny Čechomor a přátelé, Žůžo Band a svitavský bigbeat Kowalski. Členem hodnotící komise soutěže o nejlepší domácí destilát bude nejen vítěz 9. ročníku, ale také senátor Petr Fiala.

Sopotnice - Když se řekne pečení chleba, na Orlickoústecku je jasné, že jde o Sopotnici. V sobotu se tu konalo další pečení a tentokrát bylo spojené s šestým ročníkem soutěže o nejlepší domácí destilát. Do ní bylo přihlášeno dvanáct vzorků. Celá akce v SoZe Sopotnice.Zdroj: Deník/Iva Janoušková

Na mašinky

Na trať Opočno - Dobruška vyjedou ve čtvrtek 28. září zvláštní vlaky. A vypraven bude také zvláštní vlak na trase Pardubice - Borohrádek - Opočno a zpět.

Z Opočna do Dobrušky odjíždějí vlaky v 10.45, 11.45 a ve 12.45, v opačném směru v 11.10, ve 12.10 a 14.40. Jednosměrná jízdenka vyjde na 50, v případě sníženého jízdného na 40 korun. Zakoupit ji lze pouze ve vlaku až do vyčerpání míst.

Zdroj: Pardubický spolek historie železniční dopravy

Zvláštní vlak z Pardubic do Opočna vyjíždí v 8.52 a zastavuje v Moravanech (9.20), Holicích (9.40), Borohrádku (9.56) a Týništi nad Orlicí (10.07). Do Opočna dorazí před půl jedenáctou dopoledne. Nazpátek se vydá ve 14.55. Jednosměrné jízné je za 120 korun, snížené za 100 korun. Akci pořádá Pardubický spolek historie železniční dopravy.

Do zámku, za přírodou i historií trampingu

Ve čtvrtek 28. září i v pátek hlásí otevřeno zámek v Doudlebách nad Orlicí, který láká nejen na prohlídku zámeckých interiérů. Otevřeno bude od 10 do 17 hodin, prohlídky zámku jsou každou celou hodinu, poslední v 16.00.

„Otevřeno bude po celý den i Muzeum přírodovědy a trampingu v sýpce. A abychom ten svátek řádně oslavili, otevřeno bude v zámku i v muzeu také v pátek 29. 9. Rádi vás přivítáme. Ať žije vévoda Václav!“ stojí v pozvánce zámku.

My pro vás máme ochutnávku z muzea trampingu, podívejte se:

Z trampského muzea v Doudlebách nad Orlicí.  Jiří "Fred" Jedlička.
Srdce trampingu stále tepe, dveře do jeho světa otevírá doudlebské muzeum

S draky se to lépe táhne

Obec Přepychy zve v sobotu 30. září na akci Draci patří na nebe. Sraz je ve 14 hodin na tréninkové ploše SK Přepychy. S sebou nezapomeňte draka a dobrou náladu.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Pixabay.com

Do zámku a na zvířátka

Také o čtvrtečním svátku sv. Václava můžete navštívit častolovický zámek. Potěšíte jistě i děti, pokud se rozhodnete zajít do zámeckého zvěřince. U vstupu můžete jeho obyvatelům zakoupit malý pamlsek.

Nahlédněte do zámeckého zvěřince s námi:

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Za světýlky na Vrchní Orlici

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici vás nechá při záři světýlek od 28. září do 1. října vychutnat si nevšední atmosféru a o víkendu hudbu v podání Slávka Klecandry, Jiřího Smrže a dalších. Přijďte si užít tu atmosféru za svitu svíček, lamp a loučí ve svatostánku, který tu zůstal po vysídlené obci a láká poutníky z široka daleka. 

Zdroj: archiv Hartmuta Luxe

A jeden tip, nezapomeňte si venku zatočit klikou poesiomatu:

Z Vrchní Orlice.
Poesiomaty hrají, zpívají, recitují a vyprávějí. Jeden je i na Vrchní Orlici

Za historickými zbraněmi

Zámek Opočno zve ve čtvrtek 28. září na rozšířené prohlídky zbrojnic. A věřte, že skutečně stojí za to. Vydáte se za nejvýznamnějšími exponáty opočenských zbrojnic. Jde o správcem depozitáře komentovanou prohlídku loveckého a rytířského sálu s prodlouženou dobou trvání s návštěvou prostor "za provázky".

Seznamte se podrobněji s jednou z největších a nejvýznamnějších kolekcí zbraní a zbroje v ČR.

Rytířský sál.Rytířský sál.Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Tady je naše ochutnávka:

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Za korunovačními klenoty

Už jen do neděle 1. října máte možnost navštívit jedinečnou výstavu replik českých korunovačních klenotů ve studniční věži zámku Opočno.

Podívejte se na jejich výstavu v Kroměříži:

Zdroj: Deník/Dominik Pohludka

Více o výstavě v Opočně se dočtete tady:

Mistrovské repliky českých korunovačních klenotů jsou nyní k vidění v Opočně.
České korunovační klenoty na dosah. Unikátní výstava láká do hladomorny v Opočně