„Pokud chtějí mladé páry něco netypického, vyhledávají jako místo svého sňatku přírodu. Některé jezdí také na Zdobnici na chatu, kde se nechají oddat. Oblíbená je i Kunštátská kaple nebo kaple sv. Anny v Kunčině Vsi," prozradila Helena Podolská z rychnovské matriky.

Perličky ze svatebních obřadůCo může na matrikách ještě překvapit?
Některé páry dají hodně na datum svatby.
Dokonce jsou tací, kterým vybírá datum numeroložka. Chtějí, aby jim manželství vyšlo.
Podle numerologie vybírají také jména dětí.

Jeden z netradičních obřadů se konal v zimě v Kunštátské kapli. Oddávající měli původně přijet na místo na běžkách. Nakonec z toho ale byly skútry, na nichž na obřad všichni dorazili.

Muži čím dál více žádají své vyvolené o ruku na Štědrý den. V Rychnově si po Novém roce přišlo zamluvit obřad hned osm párů.

Květen už není pro zamilované strašákem, v tomto měsíci, plném rozkvetlých stromů, se postupem času oddává čím dál více párů.

Počet svateb na Rychnovsku postupně stoupá. „Nejvíce svateb je samozřejmě v létě, ale i v současné době se páry nechávají oddat. Máme tu každý měsíc minimálně jednu svatbu, nejčastějším dnem obřadu je sobota, postupně se ale objevuje také pátek," popisuje zažité zvyky pracovnice matriky v Dobrušce Romana Brandejsová.

Nejoblíbenější termíny svatby jsou v letních měsících. „Nejčastěji se konají svatby v červnu a v září, to jsou opravdu nejvyhledávanější měsíce. Mladé páry si ale naplánují svatbu klidně i na květen, pověr se v současné době nebojí," řekla Deníku za matriku v Opočně Milanka Stejskalová.

Také v Rychnově nad Kněžnou není květen žádné tabu. V tomto měsíci tu mají svatby každý týden, pro snoubence je to čím dál více oblíbený termín, a to i proto, že je jeden z nejkrásnějších.
V okolí Rychnova je oblíbeným měsícem červen, ale ani zima není žádnou překážkou. Dle slov Heleny Podolské tu měly v únoru už celkem čtyři svatby.

V rychnovském okrese převládají civilní obřady, církevních je oproti klasickým svatbám opravdu málo. Nejoblíbenější jsou obřady na zámku. Zde se mohou zamilovaní oddat jak v zámeckých komnatách, tak v zámeckém parku.

Kolik stojí obřad 
na zámku?
Ceny obřadů se různí, například v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí vyjde svatba okolo sedmi tisíc korun.
Zámecká obřadní síň v Častolovicích vyjde svatebčany na deset tisíc korun, stejně tak zdejší Růžová zahrada.
Svatba v častolovickém Rytířském sále už je dražší, přehoupne se přes dvacet tisíc. Kolem pěti tisíc zaplatíte za propůjčení Tabulnice na zámku v Opočně, kde se pravidelně konají svatební obřady.

V Opočně ale oddávají například v Mariánském kostelíku. V Rychnově je kromě zámku velmi častým místem pro svatbu také kostel Nejsvětější Trojice, kde se konají také civilní obřady.
Pokud se jedná o čistě civilní sňatek v obřadní síni, kterou mají města k dispozici, platí se pouze v určitých případech.
Například když chcete uzavřít sňatek v jiný den, než je na matrice stanoveno. Potom je poplatek tisíc korun.
Svátek zamilovaných ale nijak ke sňatkům nelákal. Na Valentýna matriky v okrese napilno neměly.

Mezi barvami vede bílá. Nevěsty se ale nebojí obléci ani červenou

 Pro nevěsty jsou tou nejzásadnější věcí na svatbě právě svatební šaty. Svatební róby jsou opravdu rozličné, stále je ale nejoblíbenější barvou bílá.
„Největší zájem je samozřejmě o dlouhé bílé šaty. To je už určitá tradice. Samozřejmě se ale najdou i takové ženy, které chtějí vyzkoušet něco jiného a půjčí si například kratší šaty," popisuje požadavky budoucích nevěst majitelka svatebního salónu Eva Říčařová v Rychnově.

Za kolik si můžete svatební šaty půjčit?Cena šatů se odvíjí od jejich typu.
Svatební šaty: 1500-3500 korun na 5 dní

Luxusní modely svatebních šatů: 3500 – 5900 korun na 5 dní
V ceně půjčovného je zahrnuto čištění šatů, veškerá úprava.
Myšleno je také na zapůjčení spodničky a rukaviček.

I když je typickou barvou bílá, najde se i minimum žen, které raději zvolí jinou barvu. „Už si tu budoucí nevěsty půjčovaly i červené, růžové a dokonce také černé šaty. Fantazii se meze nekladou, ale jsou to spíše výjimečné případy," prozrazuje Eva Říčařová.

Šaty je ale potřeba zapůjčit dopředu. Ideálně je třeba zajít do svatebního salónu tři až šest měsíců před svatbou.
Kromě samotné nevěsty si na své mohou ve svatební půjčovně přijít i ostatní svatebčané. Jak říká sama majitelka svatební půjčovny, šaty si kromě nevěsty vybírají pravidelně i maminky nebo svědkyně. Velice často se půjčuje svatební oděv také pro družičky a mládence.

Květy napovídají samotné povaze

Pořádný svatební obřad se ale neobejde bez květinové výzdoby. Kytice pro nevěstu mohou být ze živých květů, oblíbené ale začínají být také sušené nebo luční květiny.
Barva kytice, ale i tvar a typ jsou závislé na tom, pro jakou ženu je kytice určená. Velmi často si nevěsty vybírají kytice kulaté, které jsou buď na živých stoncích, nebo vypíchané do takzvaného mikrofonu, který udrží květiny stále čerstvé. Můžeme se setkat i s kyticemi převislými. Mezi floristy jsou známé jako „kapka".
Mezi květy frčí růže, kaly, frézie, eustomy. Nevěsty se mnohdy inspirují ročním obdobím, takže často můžeme vidět na jaře svatební kytice z tulipánů. Na podzim jsou to naopak chryzantémy.

Svatební pověry, které se tradujíSe svatebním obřadem je spojeno mnoho pověr a tradic.

Traduje se, že by ve svatební den měla mít na sobě nevěsta něco starého, nového, modrého a vypůjčeného.
Něco starého – znamená symbol zachování tradice.
Nová věc ve svatební den znamená nový počátek.

Půjčit by si měla nevěsta něco od osoby, která je veselá a šťastná, aby taková byla i ona sama.

Modrá barva má přinášet štěstí, má také kořeny v křesťanství.

Před svatbou by ženich neměl vidět nevěstu ve svatebních šatech, přináší to smůlu.

Každý by také měl před šťastným dnem spát doma u rodičů, aby ráno vylétl ze svého hnízda.

V některých rodinách se drží tradice, že mladý pár dostane od rodičů před svatbou požehnání.

Před vstupem na svatební hostinu se má rozbít porcelánový talíř, novomanželé ho pak společně uklidí. Porcelánové střepy přináší štěstí.

Na svatbě se velmi často také hází kyticí, ta svobodná, která ji chytne, by se měla do roka vdát. Ženich by měl nevěstu přenést přes práh.

Svatba v máji, do roka máry. Toto pořekadlo, platilo hlavně dříve: brzy po svatbě totiž žena onemocněla. Dítě se pak narodilo v lednu nebo únoru, kdy byla zima, málo jídla a lidé byli oslabeni. Proto často umírala matka nebo novorozeně. To už teď naštěstí nehrozí, takže jsou svatby v květnu čím dál častější.