Ruku v ruce se svatebním boomem kráčí i rozmach podnikatelských a ekonomických aktivit, které z tohoto výjimečného životního okamžiku udělaly obchod jako každý jiný.

Třicetiletý úředník Matěj z Hradce Králové požádal svoji přítelkyni o ruku minulý týden. Svatba bude na jaře. „Účet odhaduji na sto tisíc korun, počítáme zhruba s šedesáti hosty. Platím hypotéku na byt, takže na svatbu si vezmu úvěr.“ Spolu s partnerkou považuje za samozřejmost, že placením svatebních účtů nezatíží rodiče, jakkoliv je to v kraji stále zvykem.

Právě jeho odhad je podle průzkumu jedné z největších českých bank typický pro současnou českou svatbu. Stotisícová částka zahrnuje přibližně deset tisíc za půjčení nevěstiných šatů, patnáct tisíc za ženichův oblek, dalších deset tisíc za prstýnky a zbytek „padne“ za hostinu, která se počítá podle orientačního klíče „co host, to tisícovka“.

„V poslední době pozorujeme případy, kdy klienti využívají úvěry na financování svatby či svatební cesty,“ říká v této souvislosti Veronika Karlišová z GE Money Bank. Děje se tak i ve východních Čechách, kde klienti nejčastěji využívají spotřebitelských úvěrů, a to přesto, že patří k nejdražším finančním produktům. Se zhruba devítiprocentním ročním úrokem zatíží dlužníka přibližně devítitisícovou splátkou každý z dvanácti měsíců.

Platit můžou i rodiče, hosté nebo cestovní kancelář

Způsobů, jak zaplatit výdaje spojené se svatbou, je mnohem víc.

Příběh první: Třiadvacetiletá Míla chodí s Michalem tři roky. Příští rok v létě se chtějí vzít. Míla pochází z jižní Moravy. Michal při tradičním obědě v domě jejích rodičů přednesl žádost o Mílinu ruku – a dál jsou hlavními hrdiny příběhu už jen její rodiče. Tak velí zvyk. Oni platí svatbu, oni tudíž rozhodnou o počtu a výběru hostů i datu konání, vyberou místo pro hostinu i jídelníček a jejich slovo je rozhodující dokonce i při výběru šatů pro nevěstu. Svatba vyjde zhruba na stodvacet tisíc. Do halíře zaplatí rodiče, ale za cenu ztráty svobodné volby pro oba snoubence. „Jiná varianta v podstatě neexistuje,“ říká Míla. „Ve vesnici, odkud pocházím, mají matky přesnou představu o svatebních šatech svých dcer už odmalička.“

Příběh druhý: Osmatřicetiletá Dana žije s Pavlem čtyři roky. Spolu se starají o dvě děti z předchozích vztahů a pro svatbu se rozhodli z jednoho konkrétního praktického důvodu. „Otázky kolem peněz na svatbu vůbec neřešíme,“ říká Dana. „Pojedeme na dovolenou do Řecka jako každý rok, vyřídili jsme si papíry potřebné pro sňatek v cizině, a vezmeme se tam. Když jsme to řešili s cestovkou, dostali jsme jako dárek slavnostní večeři a výlet lodí. Představa, že vyhodíme desítky tisíc za přeslazené šaty a hostinu pro padesát lidí, kteří se nikdy neviděli a ani neuvidí, nás oba nijak neoslovuje. Raději si užijeme hezkou dovolenou i s dětmi. Svatbu považujeme za čistě soukromou věc nás čtyř.“

Příběh třetí: Anna a Marcela před dvěma lety využily možnost uzavřít registrované partnerství. Oslavy pojaly velkoryse – a nestály je ani korunu. Místem konání byla zahrada jejich domu. Prostřednictvím kamarádky, která se ujala role svatební koordinátorky, oznámily přibližně padesáti pozvaným: „Nekupujte nám žádné dárky, přineste dobré víno a upečte, uvařte, vyrobte něco dobrého.“ Jejich koordinátorka nenechala volbu náhodě a každému přesně uložila, co má ukuchtit, aby byla svatební tabule vyvážená. Všechno klaplo bez chyby.


Svatební agentury a internetové obchody přetékají nabídkami i těch nejmenších detailů, které vám v součtu můžou udělat slušnou díru do svatební peněženky.

Toaletní papír s motivem ženicha a nevěsty. Jedna role vás přijde zhruba na stovku a kromě tohoto dekoru můžete zvolit i srdíčka, propletené prstýnky, případně ostnatý drát a dovádějící berušky.
Papírové kapesníčky s obrázkem zamilovaných syslů. Balíček stojí třicet korun, vynásobte počtem pozvaných hostů.
Obří chlupaté srdce jako ozdoba na dveře. Má v průměru kolem metru, je vyrobeno z umělé kožešiny a zdobí jej saténová mašle. Vyjde vás na pětistovku.
Fosforeskující album na svatební fotografie. Za tři tisíce jej zdobí zlaté korunky a prstýnky na každé stránce.
Hluboce zmražené růžové plátky. Šestilitrový kbelík za pětistovku se doporučuje až do okamžiku použití držet v termotašce, aby se růžové okvětní lístky nerozmáčely.
Státní poznávací značka na auto s nápisem NEVĚSTA. Jedna za dvě stovky. Další varianty nabízejí nápisy JEDEME ZA LÁSKOU, JSME SVOJI, případně strohé NOVOMANŽELÉ. Snad nepotkáte nekompromisního dopraváka ve službě, který by vám za značku v rozporu s předpisy napařil tisícikorunovou pokutu, případně zadržel technický průkaz.
Blikající majáček na auta ve tvaru korunky. Jeden za tisícovku. Další důvod, proč se raději vyhnout setkání se silniční kontrolou.
Pytel peří z čápa marabu. Další tisícovka, jejíž investice by ovšem měla přinést štěstí a hodně dětí. Ověřte si raději předem, jestli někdo ze svatebčanů netrpí alergií na peří.
Saténová košilka s labutěnkou na láhev vína. Roztomilý obleček z lesklé látky lemovaný labutěnkou, v bílé barvě na bílé víno, v červené barvě na červené víno. Jeden za dvě stovky, vynásobte počtem současně stojících lahví na svatebním stole
Svatební koordinátor. Za honorář deset až patnáct tisíc korun vám poradí spoustu dalších nezbytností.