Tento den je od roku 1918 důležitým mezníkem v dějinách českého národa. Vyhlášením nezávislého státu Československá republika se národy bývalé monarchie Rakouska-Uherska staly samostatnými. Jednou z osob, která stála u vzniku této republiky byl i politik T. G. Masaryk.
Zvláště starší občané považují tyto informace za základní historickou znalost, mladší ročníky už takové povědomí o dějinách vlastní země nemají.
Lépe než Lukáš na tom byla patnáctiletá Lucie Hermanová z Obchodní akademie v Kostelci nad Orlicí: ,,Je státní svátek u příležitosti vzniku samostatné Československé republiky. Konkrétní osoba, která se na tom podílela? Tak to nevím.“ Ironií je, že škola, kterou navštěvuje, nese v názvu právě jméno Masaryka.
,,Vznikla Československá republika, odtržením od Rakouska-Uherska. Stalo se to v roce 1989,“ nechala se slyšet osmnáctiletá Jana Millerová, také z Obchodní akademie. Čest mladší generace zachránila až třináctiletá Stanislava Černohousová z Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově: ,,Vznikl nezávislý společný stát Čechů a Slováků. Ve škole jsme to sice ještě nebrali, ale je to napsané v kalendáři.“
,,Neznalost této události mě nepřekvapuje,“ zhodnotila situaci Erika Vašková, učitelka dějepisu z Litic. ,,Málokterého žáka baví dějepis obecně. Speciálně tohle historické období není pro děti tolik atraktivní jako třeba druhá světová válka. A učitelé na něj nemají tolik prostoru, kolik by vyžadovalo,“ dodala Vašková.
O znalostech dnešních školáků si nedělá iluze ani důchodkyně Alžběta Masaryková z Olešnice v Orlických horách. ,,Pro mladé lidi tohle datum neznamená to, co kdysi pro nás. Já už dneska tenhle svátek vnímám jako každý jiný, dřív jsem ho ale prožívala intenzivněji. Hlavně za minulého režimu jsme měla se svým příjmením v této souvislosti někdy problémy,“ svěřila se Masaryková.
LUCIE KUDLÁČKOVÁ