Společnost Šumbor Kostelec nad Orlicí vyzývá město k náhradě škody v hodnotě téměř šedesát milionů korun za znemožnění provozování recyklačního střediska stavební suti. Během prázdnin obě strany spolu komunikovaly pouze prostřednictvím elektronické pošty. Zda dojde k mimosoudní dohodě, kterou preferuje město, by se mělo rozhodnout do 31. srpna.
„Město je vyzváno k náhradě škody skutečných nákladů spojených s přípravou projektu a dále k náhradě ušlého zisku v celkové částce 59 milionů 65 tisíc korun, a to do 3. dubna 2009,“ citovala kostelecká starostka Ivana Červinková z výzvy k náhradě škody před podáním žalobního návrhu, kterou město obdrželo od Šumboru 5. března. S problémem byla 16. března seznámena rada, která souhlasila s tím, aby o mimosoudním řešení jednala komise bývalých radních: Ivana Červinková, Jan Havránek, Jiří Svátek, Luboš Mottl a Jiří Bartoš. Ten však členství v komisi tehdy odmítl s tím, že diametrálně nesouhlasí s postupem radnice v této věci.
„Přes prázdniny jsme s druhou stranou komunikovali pouze přes e–mail a čekáme na zpětnou reakci. Proto v tuto chvíli nevíme, zda Šumbor přistoupí na naše návrhy. Není to jednoduché, protože jde skutečně o veliké peníze,“ reagovala na dotaz Ivana Červinková s tím, že nová informace by mohla padnout na zářijovém zasedání, ale návrh města neprozradila.
Jednatel Šumboru Luděk Šitina včera Deníku potvrdil, že nabídku města zvažují a odpověď podají městu nejpozději do 31. srpna. „V podstatě jde o to, zda se s městem dohodneme mimosoudně, anebo zda to postoupíme soudu,“ upřesnil Šitina, který má ve společnosti čtvrtinový podíl.
Novou informaci o jednání nemá ani Marius Tarkowski, autor petice proti provozování recyklačního střediska. Kostelečtí, kteří ji podepsali, si myslí, že město by nemělo trvat na mimosoudním jednání, protože výpověď nájemní smlouvy firmě Šumbor byla podána kvůli jejímu hrubému porušení smlouvy – neplatila nájemné za pozemek. „Starostka nám řekla, že až bude něco nového, bude nás informovat. Čekáme tedy na září,“ uvedl Tarkowski.