Ředitel rychnovského Aquaservisu Otomar Ešner se problémů s vodou zatím nebojí. Déšť však toužebně očekávají rybáři na pstruhovém toku.

 

 

„Zemědělce v podhůří zatím sucho tak nepostihlo, jako kolegy v níže položených oblastech,“ reagoval včera na dotaz ředitel akciové společnosti Zdobnice ve Slatině nad Zdobnicí Josef Dušek. “Máme jen špatně odnožené ozimy, což se může projevit na výnosech,“ upřesnil Dušek. „My jsme kvůli suchu museli zaorat asi 80 hektarů máku, čímž jsme přišli o více než dva miliony,“ bilancoval Josef Dvořák ze společnosti ZEA Dlouhá Ves.

Optimistický je však ředitel rychnovského Aquaservisu Otomar Ešner. „U nás máme jednu výhodu, že zde nejsou povrchové zdroje. Vodu bereme většinou z hlubokých vrtů, které odolávají i déle trvajícímu suchu,“ vysvětlil ředitel. Zásoby vody neohrožuje ani narůstající počet bazénů. „Většina lidí si nechává vodu dovézt, než aby ji brali z kohoutku. Navíc jsou u nás poměrně rozšířené studně. Snižující se trend odběru vody však vzhledem k nákladům zvyšuje její cenu,“ dodal.

Problémy se suchem všakjiž pociťují rybáři na pstruhové vodě. „Na rybnících se to zatím drží, i když voda není tak okysličena. Problémy však jsou na Lukavickém i Javornickém potoku. Letos jsme totiž vysadili pět tisíc pstroužků a když nezaprší, bude to skutečně špatné,“ bilancoval hospodář rychnovské místní organizace Českého rybářského svazu Jiří Tůma.