Tamní obyvatelé jsou odkázaní často jen na vodu z vlastních studní a ta kvůli dlouhému období bez vydatných dešťů rychle mizí.

Téhle hrozbě čelí třeba ve Zdobnici: „Vlastní vodovod nemáme, což je velký problém v těchto suchých dnech. Hodně složitá situace by byla při případném požáru, neměli bychom čím hasit, voda v řece totiž stále klesá," vysvětluje starosta Zdobnice Ivan Pártl. Pomoci v případě požáru by měla nádrž, kterou nyní opravují.

„Chceme , aby byla nádrž do měsíce funkční. Jedná se o stavbu z 30. let minulého století. Opravy vyjdou zhruba na 120 tisíc korun, takže zažádáme o grant. Do budoucna bychom mohli zajistit například i filtraci," dodává Ivan Pártl. Lidé už se naučili s vodou šetřit.

Jen díky tomu zatím voda vyloženě neschází. V případě totálního nedostatku ve vyschlých studnách by se museli třeba ve Zdobnici spolehnout na vodu z dovezené cisterny. Zdobničtí ji mají z vrtu na Kunčině Vsi. S neustálým strachem z nedostatku pitné vody se potýkali také obyvatelé Prorub. Zde však loni postavili vodovodní vrt, který slouží jako zdroj vody pro obecní budovu.

„Pitné vody u obecního úřadu už v těchto dnech mnozí hojně využívají. Naplňují si zde barely a raději si dělají zásoby. Jsme zvyklí tu vodou šetřit, takže ze studně už raději příliš nezaléváme," prozrazuje starosta Prorub Karel Malátek.

S vodou šetří také obyvatelé Nové Vsi u Týniště nad Orlicí. Zde je taktéž jediným zdrojem vody právě domácí studna.
„Zatím naštěstí nedošlo k tomu, že bychom museli vydávat nějaké opatření kvůli nedostatku pitné vody. Místní se snaží s vodou co nejvíce šetřit, vědí, že jiný zdroj tu nemáme. Takže zatím se nestalo, že by byl někdo úplně bez vody," prozrazuje starosta Nové Vsi Tomáš Zaňka.

Ten také dodává, že pokud by se stalo, že by opravdu voda došla, museli by stejně jako na Zdobnici sehnat cisternu s dostatkem pitné vody pro místní obyvatele.

Někteří lidé však nejsou napojeni na veřejný vodovod, i když ho v obci mají.
„Samozřejmě zde někdo využívá pouze vlastní studnu, zatím za mnou ale nikdo nepřišel, že by vodu neměl. V místní chatové oblasti Hájek využívají pitné vody z lesní studánky, díky suchu však její množství postupně klesá," dodává starosta Polomu Josef Šalda.

Právě kvůli zalévání při velkém suchu využívají někteří lidé, kteří mají tuto možnost, více zdrojů pitné vody. Pouze na studnu se spoléhat bojí. „Dříve jsme měli doma pouze studnu, když ale nastala doba sucha, báli jsme se, aby voda nedošla a nemohli jsme moc zalévat. V současné době už několik let využíváme obecního vodovodu a vodu ze studny používáme pouze na zalévání, mytí auta a pro zvířata," svěřuje Milan, který bydlí se svou rodinou nedaleko Rychnova.