„Budova byla vybudována svépomocí počátkem padesátých let minulého století. Základy nebyly dostatečně izolovány, což způsobilo na mnoha místech zvlhnutí zdiva," popisuje situaci jahodovský starosta František Šeda.

Oprava byla podle něj více než nutná. Obec na ni získala dotaci šest set tisíc korun, která pokryla zhruba třiatřicet procent z celkové ceny rekonstrukce.

Nyní se může Jahodov pyšnit opraveným úřadem, do kterého už netáhne jako dřív. „Okna byla sice pravidelně udržována, ale po šedesáti letech již netěsnila," prozrazuje starosta

Vyměnili střechu

Objekt obecního úřadu proto v současnosti už nesplňoval nároky na užívání.

„Základy nebyly dostatečně izolovány, což způsobilo na mnoha místech zvlhnutí zdiva," popisuje František Šeda.

Budova byla v tak špatném stavu, že kdyby jí před osmi lety nevyměnili střešní krytinu, možná by se už rozpadla.

„V roce 2005 byl objekt zajištěn před úplným zchátráním výměnou krovů a krytiny," vzpomíná.

Prostory obecního úřadu v Jahodově se nedaly využívat k jiným účelům než pro potřeby vedení obce a problém byl i s půdou.

„Podkroví bylo dostupné pouze po žebříku a používáno jako skladiště," poznamenává starosta František Šeda.

Obec podle něj také neměla  žádné prostory pro nouzové dočasné umístění obyvatel v případě nenadálé krizové události.

„Stavební úpravy a přestavba umožnila právě v přebudovaných místnostech podkroví tuto situaci řešit," podotýká starosta.

V podkroví tedy bude místo uskladněných věcí prostor pro jahodovské seniory a mládež.

„Chceme v patře vybudovat místo, kde se mohou tyto skupiny scházet. Děti by tu například mohly trávit volný čas. Máme jich v obci zhruba deset, což je pro zájmový kroužek tak akorát," představuje svou vizi starosta. Doposud takové místo v obci chybělo, a proto tu také nefunguje žádný klub důchodců.

„Zatím tu nic podobného nemáme, takže uvidíme, zda si nápad najde zastánce. Jsem zvědavý, jak se to rozběhne," popisuje František Šeda.

Prostředí splňuje všechny podmínky a rozmachu volnočasových aktivit v obci už nic nebrání.

„V obecním úřadě je konečně vybudované hygienické zázemí, takže lidé mohou v klidu vzniklé prostory využívat," říká zastupitel obce Václav Sameš.

Obyvatelé mají prý z této možnosti radost. „Vítají, že se tu něco podařilo zrealizovat. Jsme malá vesnice a máme zhruba stovku obyvatel, takže nezmůžeme moc," podotýká.

Nový úřad už má za sebou i svou „volební premiéru" . Hlasovalo se tu před několika týdny v předčasných volbách.

A prostory se mohou těšit i na kulturní akce. „Začátkem prosince je zde plánována mikulášská besídka pro jahodovské děti," dodává starosta František Šeda.