Obyvatelé rychnovského regionu píší stížnosti na nevyhovující jízdní řády, které jim i nadále způsobují nemalé problémy.

Nově zavedený systém má dopravu zpřehlednit, zjednodušit a přinést tak větší komfort cestujícím. První týdny od změny jízdních řádů jsou však pro mnohé cestující spíše komplikací. Některé ranní spoje byly nahrazeny časnějšími, děti tak do škol přijíždějí o více než hodinu dříve. Zrušené přímé spoje trápí především malé horské vesničky. Děti zde přestupují i na krátkých trasách a starší občané se těžko dostávají do nedalekých měst k lékařům. Další starosti jsou spjaty s nevyhovujícími odpoledními spoji, kdy školy zkracují přestávky či vyučování.

Připomínky už jsou

„Připomínky k jízdním řádům jsme již zaznamenali. V prvních dnech zavedení sy〜stému se stížnosti týkaly hlavně nedodržování jízdních řádů,“ uvedl pracovník technologického oddělení společnosti Oredo Denis Sitora. Podle něho se nejpalčivější problémy budou řešit, a to případnou změnou jízdního řádu od 1. září. „Na všechny došlé připomínky odpovídáme a stanovili jsme termín 1. září, kdy by eventuálně došlo ke změně některých spojů. Stížnosti byly hlavně z nevědomosti lidí či kvůli zpoždění, které způsobily neplánované objížďky a také řidiči zvykající si na nový systém, časy, tarify a trasy. Elektronický formulář sloužící k různým připomínkám či stížnostem lidé využívají,“ řekl jednatel společnosti Oredo Vladimír Záleský.

Lidem nové spoje nevyhovují

„Zaslali jsme stížnost společnosti Oredo, kde žádáme o přehodnocení situace a vysvětlujeme příčiny problémů, které jsme nyní nuceni řešit,“ řekla pracovnice Střední školy a Podorlického vzdělávacího centra v Dobrušce Marie Hromádková. Největší kámen úrazu je v jejich případě přecházení studentů z Laichterovy zastávky do dva kilometry vzdálené budovy školy. Žáci tak ráno nestíhají začátek výuky a odpoledne jim autobusy ujíždějí. Přitom nedaleko školy se nachází autobusové a vlakové nádraží.

„Připomínkovali jsme několikrát, ale neúspěšně. Lidem nové spoje nevyhovují, tak doufáme, že dojde ke změně,“ řekla starostka obce Deštné v Orlických horách Alena Křížová.

Obec Olešnice v Orlických horách vyzvala své obyvatele, aby sami zasílali své konkrétní připomínky pomocí elektronických formulářů. „Psali jsme i telefonovali, zatím neúspěšně. Spoje nenavazují a když už si cestující najdou složitě na internetu spoj, tak autobusy na sebe nečekají,“ uvedla starostka Olešnice Eva Skalická.

Nespokojení lidé své názory ohledně dopravy posílají také na Krajský úřad v Hradci Králové, který je zpracovává. „Z Rychnovska máme pouze jednu písemnou stížnost, ostatní proběhly telefonicky či e–mailem. Případná opatření provede společnost Oredo,“ uvedl pracovník dopravního oddělení krajského úřadu Luděk Firich.