Vyšší odborná a Střední průmyslová škola Rychnov nad Kněžnou se úspěšně snaží o navázání užitečných kontaktů se střední školou Lycée Léonard de Vinci z francouzského města Périguex.

Včera na rychnovskou VOŠ a SPŠ zavítala čtyřčlenná delegace z francouzského Périguex. Cílem návštěvy je uzavření smlouvy o spolupráci. „Komunikace s francouzskými kolegy probíhá již delší dobu. Komunikují mezi sebou i studenti obou škol, a to prostřednictvím e–mailu,“ vysvětluje podrobnosti Hynek Martinek, ředitel VOŠ a SPŠ Rychnov.

Mezi hlavní body spolupráce by patřily krátkodobé výměnné pobyty studentů obou škol. „Nejprve bychom stavěli na oborech gastronomie, které mají obě školy totožné,“ sdělil dále Martinek.

Výměnné studijní pobyty pro obor kuchař nebo gastronomie by pro studenty byly unikátní příležitostí. Obě země mají v tomto směru hodně co nabídnout. Aby byly podmínky pro obě strany rovnocenné, je hlavním komunikačním jazykem projektu angličtina. V té se tak v rámci spolupráce budou moci zdokonalit studenti obou škol.

Všechna vyjednávání by měla během tohoto týdne dospět ke zdárnému konci. Obě strany věří, že smlouva a definitivní zahájení spolupráce je již na dohled.
Již krátce po včerejším přivítání, kterého se francouzské delegaci ze strany rychnovské školy dostalo, se zástupci Lycée Léonard de Vinci vyjádřili o uzavření smlouvy velice pozitivně. „Doufáme, že díky této návštěvě se nám podaří zahájit spolupráci a prohloubit vztahy mezi oběma školami,“ prohlásil jeden ze členů delegace, Frédéric Girot, zástupce ředitele Lycée Léonard de Vinci.

Lucie Růžičková