Doprovodným programem stavebního veletrhu byl v pořadí již 16. ročník soutěže znalostí a dovedností žáků středních škol v oboru elektromechanik pro zařízení a přístroje se zaměřením na chladící a klimatizační techniku, kterou vyhlásil Svaz chladící a klimatizační techniky za podpory sponzorujících firem: Ekotez, Kovoslužba OTS, Linde Gas, Schiessl, Sinop CB a Testo.

V konkurenci s Brnem a Ostravou

Do jihomoravské metropole přijeli soutěžit žáci školských zařízení, která se v České republice zabývají výukou nových specialistů v oboru elektromechanik pro zařízení a přístroje se zaměřením na chladící a klimatizační techniku. Jsou to Střední škola polytechnická Brno, Střední škola technická a dopravní Ostrava-Vítkovice a SŠZE a SOU CHKT Kostelec nad Orlicí.

První den soutěže všichni žáci vypracovali testové otázky v elektronické podobě, následovala ústní zkušební část. Druhý den přinesl část praktickou. V první polovině měli žáci za úkol montáž bytové klimatizace včetně elektrického zapojení a zkušebního provozu. Druhá polovina spočívala v zapojení elektrického obvodu, včetně ovládání jistícími a řídícími přístroji s jednofázovým rotačním motorkompresorem.

Triumf v družstvech i mezi jednotlivci

Kosteleckou školu skvěle reprezentovali žáci třetího ročníku Tomáš Fajmon a Daniel Žižka, když dokázali zvítězit v kategorii družstev. Úspěch školy z Rychnovska korunoval Tomáš Fajmon prvenstvím v kategorii jednotlivců.

Jedná se o třetí po sobě jdoucí absolutní vítězství za poslední roky. Právem jim náleží nejenom hodnotné ceny od sponzorů soutěže v podobě speciálních přístrojů pro servis a opravy chladících systémů, ale i velká gratulace a poděkování za jejich svědomitou přípravu a skvělou reprezentaci v tak perspektivním oboru, který se na škole SŠZE a SOU CHKT v Kostelci nad Orlicí vyučuje už více než šedesát let.