Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti se zúčastnili ekonomických her

Kostelec nad Orlicí – V rámci realizace projektu Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka Kostelec nad Orlicí jsme získali možnost zúčastnit se Mezinárodních ekonomických her - TOPSIM, easyManagement, které se konaly v Drážďanech.

10.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Pořadatelem soutěže byla Staatliche Studienakademie Riesa a zapojili se studenti odborných škol z Belgie, Německa a České republiky. Všechny účastníky včetně nás přivítal Prof. dr. Frank Eckelt a dipl. ök. paní Katrin Heinzl z německé vyšší odborné školy. Následovalo „zasvěcení“, tzn. podrobné vstupní informace o průběhu ekonomických her. Poté jsme byli rozděleni do 4 mezinárodních skupin, neboť účelem bylo zdokonalit komunikaci v obecné i ekonomické němčině.

Pondělí
Každá skupina převzala jednu a tu stejnou firmu, aby pro všechny byl začátek stejný a spravedlivý. Firma se zabývala vedením outdoor-branže, tj. výrobou outdoorových, expedičních a vysoce kvalitních stanů. A co nás čekalo nyní? Teď začal ten pravý adrenalin. Plánovali jsme odbyt, cíle, strategie, využití strojů, náklady, zisk, bilanci, atd. Každá skupina chtěla mít nejefektivnější plán a být lepší než konkurence. Rozjezd firem byl časově náročný a zabral nám téměř celý den, přesto jsme večer vyrazili na první „průzkum“ Drážďan. Měli jsme možnost poznat zcela odlišné tváře města, z nichž jednou je Zwinger - rozsáhlý barokní areál, který je tvořen několika typickými prvky, například Korunní bránou, ze které po obou stranách vybíhají dvě symetrické galerie. Současnou podobu dostal Zwinger až v 19. století, kdy zde architekt G. Semper vybudoval neorenesanční budovu obrazové galerie.
Dnešní název získal proto, že při rekonstrukci v roce 1936 byla do prostředního okna umístěna zvonkohra se 40 zvonky z míšeňského porcelánu. Druhou tvář nám Drážďany nabídly v podobě moderního rozsáhlého nákupního centra v Prager Strasse.

Úterý
Nejprve jsme dostali vyhodnocení prvního kola (tzv. periody). Všechny společnosti měly možnost zjistit, jak cena jejich výrobků ovlivňuje podíl na trhu, jaké dosahují rentability, zda nemají problémy s financováním výroby aj. Někteří účastníci původně zastávali názor, že stan si člověk nekupuje dnes a denně a tak si raději pořídí nějaký pěkný moderní i za vyšší cenu. Trh (možná na základě zkušeností z končící krize) však očekával spíše nižší ceny, takže všechny firmy upravovaly ceny, investovaly do reklamy, ale i do výzkumu a napjatě čekaly na další výsledky. Zní to možná jednoduše, ale znamenalo to spoustu výpočtů a místy i dohadovaní doslova o každé Euro.

Na odpoledne pro nás pořadatelé zajistili okružní jízdu po městě (německy Stadtrundfahrt), kterou nám zcela nepatrně pokazilo počasí, které bylo bohužel velmi deštivé. Krása Drážďan byla tímto trošku pokažena a přes tisíce kapek na oknech nebylo vše tak pěkně viditelné, jak bychom si přáli.
Projížděli jsme jednak novou moderní částí (např. kolem továrny VW) a poté také starší částí města. Prohlídka města byla zakončena návštěvou Hygiene musem, které nabízí tematické výstavy zabývající se společensky aktuálními tématy z vědy, historie, umění a kultury. Těžiště populární vědecké výstavy tvoří stálá výstava lidského těla a zdraví. Expozici jsme mohli prozkoumat nejen s pomocí klasických exponátů, ale i s pomocí četných mediálních a interaktivních stanovišť. Velmi nás zaujaly například přístroje a nástroje, pomocí kterých jsme si mohli vyzkoušet, jak se asi cítí staří lidé, kteří chodí ohnutí, klepou se jim ruce, mají potíže s udržením rovnováhy atd. Bezvadná byla i kabinka, ve které byla obrazovka, která zaznamenávala dění uvnitř s časovým posunem o několik sekund, takže každý, kdo vstoupil, mohl pak sledovat vše, co před pár vteřinami udělal a jak při tom vypadal. Takových zajímavostí tam byla ještě celá řada a muzeum se nám opravdu velmi líbilo.

Středa
Byla zřejmě nejnáročnějším soutěžním dnem. Naším úkolem bylo udělat rozhodnutí pro dvě hrací periody (4. a 5.). Nejdříve jsme se ovšem jako každé ráno dozvěděli, jak úspěšní jsme byli při rozhodování předchozí den, kde jsme případně udělali chybu, v čem jsme se rozhodli správně a také, v čem byly lepší konkurenční týmy. Po vyhodnocení periody z předcházejícího dne nás čekala první menší prezentace. Každý tým měl na základě vytvořeného inzerátu z úterý krátce prezentovat jméno, logo a slogan svého podniku. Každý z nás řekl pár slov o tom, proč jsme například zvolili právě toto jméno a logo. Od tohoto dne už jsme všechna další rozhodnutí prováděli pod konkrétním jménem podniku:
podnik č. 1 –Luxelt
podnik č. 2 –Campus
podnik č. 3 –Alaska Adventures
podnik č. 4 –Xpedia

Poté nám byly rozdány formuláře, ve kterých jsme museli ohodnotit prezentace a inzeráty ostatních týmů. Systém hodnocení byl podobný jako známkování ve škole, rozmezí hodnocení bylo 1 až 4. Poté jsme se opět odebrali každý ke svému stolu, abychom mohli vymýšlet, jakou strategii zvolíme pro nadcházející dvě periody. Ve středu jsme také začali pracovat na své závěrečné prezentaci, ve které jsme měli například zhodnotit své cíle a strategie, dále rozebrat silné i slabé stránky našeho podniku a říci pár slov o spolupráci v týmu.

Stejně zajímavá a náročná byla i další část programu, kterou opět zajistili naši hostitelé a kterou byla návštěva známého Lipska. Patří mezi města s dlouhou a zajímavou historií - bylo založeno slovanskými osadníky již v roce 1015. Nejvýznamnější dějinnou událostí města je tzv. Bitva národů, která byla svedena ve dnech 16. až 19. října 1813. Jednalo se o největší bitvu napoleonských válek, v níž protifrancouzská koalice dosáhla rozhodujícího vítězství.

Tuto bitvu připomíná památník, který byl postaven z podnětu veteránů a dalších význačných osobností a organizací bismarckovského a vilémovského Německa 19. století. Pomník byl slavnostně odhalen za účasti císaře Viléma a saského krále Friedricha Augusta ke stému výročí bitvy (a v „předvečer“ 1. světové války) dne 18. října 1913. Monumentální stavba, postavená z místní žuly, žulového profyru a lisovaného betonu, má ponurou barvu a jeho celková váha se odhaduje na 300 000 tun. Piedestal pomníku má tvar nízké pyramidy a vlastní pomník je masivní dutá věž se symbolickou kryptou. Věž je 91 metru vysoká zakončená kupolí. Z vrcholu památníku je zajímavý pohled na tehdejší bitevní pole a při dobré viditelnosti i dobrý výhled do širšího okolí.

Lipsko má několik přízvisek, například město hudby (v 18. století zde pracoval J. S. Bach) – má několik operních domů. Má pověst tradičního veletržního města, nejvýznamnější akcí, pořádanou na nově postaveném (1996) výstavišti, je Lipský knižní veletrh. Lipsko je v současnosti jedním z nejmodernějších měst v bývalém Východním Německu, mimo jiné se zde usadily automobilky Porsche a BMW.

Čtvrtek
Tento den firmy pracovaly odděleně, aby nedocházelo k „průmyslové či finanční špionáži“. Všichni soutěžící se věnovali rozbor dosavadních výsledků, zpracovávali podrobné finanční analýzy včetně cash-flow a připravovali závěrečné prezentace.

Odpoledne jsme se vydali směrem k Riese, kde se nachází Staatliche Studienakademie Riesa. Počasí nám sice stále příliš nepřálo, ale to nám vůbec nepokazilo uvítání Doz. Dr. Ing. Jürgene Klingenbergem v nádherném kampusu školy, který nám nejprve ukázal rozsáhlou školní knihovnu, a dále laboratoře pro přírodní vědy (chemické, bio laboratoře a nuklidová laboratoř). Zde jsme mohli vidět moderní zařízení, například chemickou laboratoř pro zkoumání vlastností složení potravin. Poté následovala prohlídka strojních zařízení (lehké strojírenství, ochrana přírody) včetně výrobní mini-linky, kde se studenti učí programovat jednotlivé fáze výrobního postupu.

Další zastávkou bylo městečko Míšeň, kde se nachází světoznámá výrobna porcelánu. Doslova nás ohromila krása i cena míšeňského porcelánu.
Začátkem prohlídky jsme shlédli krátký film o historii a postupu výroby porcelánu. V první části jsme viděli výrobu hrníčku na hrnčířském kruhu a jeho vytvarování ve formě. V další části jsme zhlédli velmi titěrnou práci výroby květinových ozdob a výrobu napodobenin lidských postav. Ve třetí místnosti nás čekala zřejmě nejzajímavější část celé prohlídky, a to výroba velmi populárních cibuláků. Na čtvrtém místě jsme se doslechli něco málo o pozlacování porcelánu a květinových motivech. Další součástí prohlídky bylo muzeum porcelánu, které skýtalo neskutečné množství nejrůznějších výrobků. Od talířů a hrníčku až po porcelánovou zoo. Zajímavostí bylo, že na všech výrobcích byla k vidění značka porcelánu v podobě dvou zkřížených mečů. Možná jsme někteří čekali a v hloubi duše doufali, že si domů přivezeme alespoň malý suvenýr. Avšak ceny porcelánu byly nad náš finanční limit, což je pochopitelné. Míšeňský porcelán je značkou kvality a prestiže a mnoho výrobků má nevyčíslitelnou historickou hodnotu.

Pátek

Poslední herní den byl současně posledním dnem našeho pobytu v Drážďanech. Program zněl „závěrečná prezentace“. Vše spočívalo v tom, že každá skupina se měla stručně představit, zhodnotit svoji dosavadní činnost, zdůvodnit úspěchy, ale i případné nedostatky.

V pátek začala naše hodina „H“, tzn. vyhodnocení úspěšnosti jednotlivých firem - začalo se uvedením našeho jména, loga a inzerátu, to bylo to nejmenší. Následovalo uvedení našich cílů a strategií, které jsme si na začátku stanovili a postupem prezentace jsme uváděli, co se nám povedlo a co naopak byl doslova „propadák“. Dále každá firma uvedla (v podobě grafů) své obraty, zisky za každou periodu, množství strojů ve výrobě, úvěry aj. V závěru prezentace bylo závěrečné zhodnocení spolupráce ve skupině, které dopadlo vždy kladně.

Počáteční stres a nervozita se postupně změnily v náladu veselou a povzbudivou, takže vyhlášení vítězné skupiny už proběhlo v přátelské atmosféře, i když „vítěz může být jen jeden“. Pak bohužel nastalo konečné loučení - bylo to sice pouze 5 soutěžních dní, ale bylo to zároveň 5 dní usilovné spolupráce, myšlení, přemýšlení a bezpochyby také spoléhání na sebe, ale i na ostatní členy týmu. Za tu krátkou dobu jsme si na sebe všichni zvykli, zjistili jsme, že se dokážeme rychle domluvit s jinými lidmi z různých částí Evropy - a to je zřejmě nejdůležitější výsledek mezinárodních ekonomických her.

OA Kostelec nad Orlicí

10.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.

Rybár: „Snad začíná nová série"

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Praha, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Podruhé v řadě natáhl kapitánskou pásku - a podruhé dovedl tým k remíze na hřišti soupeře. Hradecký záložník Milan Černý nebyl po plichtě 1:1 na hřišti pražské Olympie ve druhé fotbalové lize zrovna nadšený.

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Kostelec nad Orlicí - Město Kostelec nad Orlicí nabízí nadále občanům v případě zájmu bezplatné zapůjčení domovního kompostéru. V poměrně dostatečném počtu jsou ještě k dispozici kompostéry o objemu 450, 800 a 1050 litrů.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení