„Úkolem sdružení je propagovat zdejší region, zviditelnit ho a navázat kvalitní spolupráci ve všech odvětvích se sousedními polskými příhraničními oblastmi,“ informoval včera předseda sdružení Bohumír Dragoun.
V Černíkovicích se tedy včera konal seminář s expozicí nazvaný „Tradiční plodiny v podhůří Orlických hor a výstava ovoce s ochutnávkou štrůdlu“.
„Seminář přinesl zajímavé přednášky ohledně tradičních plodin, které se v našem kraji pěstují a daří se jim. Mluvilo se také o zakládání ovocných sadů a jejich ošetřování. Samozřejmě součástí byla expozice, která nabízela například více než pětadvacet druhů jablek,“ pokračoval Dragoun.
Oblíbeným jídlem z jablek je tradiční štrúdl. Do nevšední soutěže se dostalo pětadvacet exponátů určených k ochutnávce. Za sebe jen mohu říci, že zvítězily všechny štrúdly,“ komentoval Dragoun.
V podhůří se daří i jahodám, takže i této otázce přítomní věnovali poměrně dlouhou diskusi.
Dragoun dodal, že sdružení připravuje řadu nevšedních akcí. „Na podzim bychom rádi zajistili setkání pracovníků vesnických knihoven. Ty často bojují o přežití. Knihovníci by si mezi sebou podiskutovali a předali některé, mnohdy pro ně cenné informace jak lákat čtenáře,“ uzavřel Bohumír Dragoun.⋌