VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední průmyslová škola v Dobrušce slaví 70

Dobruška – Střední průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií slaví významné výročí.

25.9.2015
SDÍLEJ:

Dobrušká průmyslovka nabízí hned několik oborů.Foto: Archiv školy

Založena byla v roce zásadním pro celý svět. V roce 1945, jen pár měsíců poté, co skončila druhá světová válka.
Dobrušská střední škola se zakrátko stala nedílnou součástí města i regionu. Patří neodmyslitelně k rodišti románového hrdiny F. L. Věka.

Pět tisíc studentů

Během sedmi desítek let usedlo do školních lavic dobrušské průmyslovky více než pět tisíc žáků, kteří vytvořili téměř dvě stovky tříd (přesně 194). Odborné znalosti a životní zkušenosti studentům předávalo a předává více než dvě stě učitelů. Významný počet současných zaměstnanců, kteří si dobrušskou školu vybrali pro své profesní působení, je zde zaměstnán více než dvacet let, což svědčí o vřelém vztahu ke zdejšímu školnímu zařízení.

Domov mládeže

Dobruška leží na pomezí tří okresů – rychnovského, náchodského a hradeckého. Z těchto se rekrutuje nejvíce žáků školy. Zásluhou nabídky komfortního ubytování ve vlastním domově mládeže ovšem školu navštěvují také studenti za vzdálenějších oblastí a výjimkou nejsou ani žáci ze sousedního Pardubického kraje.
„V současné době asi polovina absolventů naší školy nachází bezprostředně po ukončení studia uplatnění přímo v praxi. Druhá polovina po maturitě pokračuje ve vysokoškolském studiu," říká Milan Maršík, ředitel dobrušské průmyslovky. „Většina absolventů se uplatňuje v místních, regionálních firmách a v poslední době dokonce v firmách s celostátní působností i nadnárodních společnostech. Mnozí pokračují na kvalifikovaných postech, jiní se stali úspěšnými podnikateli."

Kvalitní příprava

Před pár lety, zejména po roce 2009, čelily střední školy nepříjemnému tlaku z důvodu nepříznivého demografického vývoje. Počet žáků vycházejících z devátých tříd základních škol se rapidně snižoval, což se projevilo i na poklesu studentů průmyslovky v Dobrušce. „Dnes už jejich počet opět stoupá. Naše škola nedávnou krizi úspěšně překonala, takže můžeme v klidu přemýšlet o dalším rozšiřování vzdělávací nabídky a vycházet přitom ze zájmu uchazečů a současně z možností jejich následného uplatnění v praxi," konstatuje ředitel.
„Naše škola se úspěšně vyrovnala se zavedením nové státní maturity. Podle výsledků našich maturantů si dovolím tvrdit, že naši učitelé dokážou studenty dobře připravit nejen na zdárné složení zkoušky z dospělosti, ale i pro další studium či následné uplatnění v praxi," uzavírá Milan Maršík.

Vítězství školy v prestižní soutěži

Žádná odborná škola se neobejde bez odborného a materiálního zázemí. Proto má pro dobrušskou průmyslovku zásadní význam spolupráce se sociálními partnery, zejména s průmyslovými podniky a firmami z oblasti výroby a služeb v oboru elektro a informačních technologií.
Zisk ceny „Škola 
s kvalitní přípravou"
„Jsme velmi rádi, že se nám tento trend podařil zachytit. K původně třem firmám, s nimiž naše škole v minulosti dlouhodobě spolupracovala, přibyly další. Dnes už jich jsou více než dvě desítky, přesto nepřestáváme vyhledávat nové příležitosti," přibližuje spolupráci s významnými partnery školy její ředitel Milan Maršík.
Střední průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce v loňském roce získala první cenu Klubu zaměstnavatelů v prestižní soutěži „Doporučeno zaměstnavateli" v rámci celého Královéhradeckého kraje s pečetí Škola s kvalitní přípravou.
„Pro školu to byl krásný dárek na prahu jejich sedmdesátin. Zároveň je to významné ocenění kvalitní práce všech zaměstnanců školy a zároveň důkazem, že se naši absolventi dokážou po opuštění školních lavic plnohodnotně prosadit v praxi," dodává Maršík.

Studenti se dočkali moderního domova mládeže

Dobruška – Letmý pohled do školní kroniky odhalí, že poprvé byli studenti dobrušské průmyslovky ubytováni v roce 1965. Provozovány začaly být dva žákovské domovy na předměstí v Pulicích a v nedalekých Houdkovicích.
V nadcházejících desetiletích se ubytovaní studenti přesouvali Dobruškou křížem krážem. Postupně bydleli na náměstí F. L. Věka, v domově mládeže národního podniku ADAST. Kromě domova mládeže na dobrušském náměstí sloužil studentům k ubytování také rodinný dům v Provozské ulici. V devadesátých letech přebývající žáci museli dokonce dojíždět do sousedního Opočna.

Na začátku nového tisíciletí ve školním roce 2001/2002 bylo v domově mládeže v Provozské ulici ubytováno 25 žáků, v domově mládeže v Pulicích 13 a další žáci dojížděli za ubytováním do Opočna. Následně byla zahájena rekonstrukce a přístavba vlastního domova mládeže v Provozské ulici.
Na sklonku roku 2009 začala nová éra ubytování. V moderní budově (na snímku) je 51 žáků ubytováno v třílůžkových pokojích 1. kategorie. K dispozici mají dvě kuchyňky vybavené chladničkou, elektrickým sporákem, mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí. Vždy dva pokoje mají společné sociální zařízení. Stravování žáků je zajištěno ve školní jídelně základní školy naproti domovu mládeže přes ulici.
Škola nabízí žákům vyžití ve volném čase v herně domova mládeže. Sportovní aktivity mohou rozvíjet ve školní sportovní hale, posilovně školy a na venkovním hřišti.

Z historie školy

Budoucnost: elektronika a PC

Počátek středního odborného školství v Dobrušce se datuje od 15. října 1945, kdy v budově z roku 1936 zahájila výuku Státní mistrovská škola strojírenská. Roku 1951 se škola změnila na Vyšší průmyslovou školu strojírenskou se čtyřletým studiem ukončeným maturitou. Strojírenství se na škole vyučovalo až do roku 1974.

Paralelně však už od roku 1964 probíhala výuka elektrotechnického oboru „zařízení silnoproudé elektrotechniky". Dynamickému rozvoji školy brzy přestala původní budova školy dostačovat. V šedesátých letech byla postupně zahájena výuka v přístavbě s laboratořemi a dílnami. V roce 1976 dostal komplex školních budov současnou podobu dostavbou sportovní haly. Do revolučního roku 1989 pokračovala výuka na škole bez výrazných změn.

Nové obory po sametové revoluci

Po sametové revoluci, která s sebou přinesla zásadní politické a společenské změny, musela dobrušská průmyslovka reagovat na nové poptávky ve svém spádovém území. Původní silnoproudý obor byl přepracován na obecný obor „elektrotechnika" se zaměřením na řídící systémy v elektrotechnice (široce koncipovaný obor „elektrotechnika" se zachoval dodnes v současném zaměření „počítačové řídící systémy a elektrotechnika") a byly zřízeny slaboproudé obory. Nejprve obor „automatizační technika" (v roce 1992) a o rok později i obor „slaboproudá elektrotechnika". Kvůli potřebám výuky nových oborů se přebudovaly laboratoře a dílny.
Navzdory výrazným oborových změnám došlo v letech 1995 až 2005 k poklesu poptávky absolventů základních škol o dobrušskou průmyslovku. Zapříčinil ji demografický vývoj společnosti s výrazným poklesem absolventů ZŠ, konkurence blízkých škol v příbuzných oborech i chyby managementu školy. Naštěstí škola disponovala silným učitelským sborem, který nedopustil další pokles prestiže školy. Naopak dal impulz k zásadnímu obratu vývoje školy.

Návrat dívek 
do školních lavic

V roce 2005 s nástupem nového ředitele Václava Cohorny se škola vzpamatovala ekonomicky a začalo se hlásit více uchazečů.
Obory slaboproudé techniky nesplňovaly představy zájemců o informatiku, proto škola tyto obory utlumila a jejich místo zaujal obor „informační technologie" ve dvou zaměřeních – hardwarové zaměření „aplikace počítačů a správa sítí" a softwarové zaměření „obsluha a tvorba firemních aplikací". Zásluhou tohoto zaměření se ve škole objevily po delší době i dívky.

Technický a odborný
vzestup školy

V roce 2009 opustil ředitelské křeslo ze zdravotních důvodů Ing. Cohorna a nahradil ho Ing. Milan Maršík. Ekonomicky stabilizovanou školu zásadně pozvedl technicky a odborně. Škola přebudovala laboratoře i dílny a rozvinula spolupráci s firmami ze širokého okolí. V roce 2014 zvítězila v prestižní soutěži

Doporučeno zaměstnavateli.

Dobrušská průmyslová škola v současnosti eviduje prudký vzrůst zájmu o studium, především o elektrotechniku. Aby vyhověla širšímu spektru zájmů, připravuje další zaměření oborů na elektronické a počítačové systémy. ⋌ (zs)

Autor: Miroslav Sixta

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení