„Dobruška má privilegium první regionální projekce dílů seriálu Stopy Járy Cimrmana, což jsme slíbili při natáčení,“ poznamenal předtím, než se rozsvítilo filmové plátno v Kině 70 režisér i autor hudby tohoto cyklu a ještě dodal: „Jsem rád, že po vzoru Dobrušky se nám podařilo tento nápad zhmotnit a jezdíme s ním po celé republice. Jsme vděčni, když padnou nějaké odezvy, protože my, televizní tvůrci, se s divákem prakticky za celý život nesetkáme.“

Také doplnil, že polovina čtvrtého dílu cimrmanovských „stop“ se natáčela v Královéhradeckém kraji – v Náchodě, Novém Městě nad Metují nebo Pohoří. Objevuje se v něm právě Josef Čepelka, už graduovaný cimrmanolog, jehož spolupráce s Divadlem Járy Cimrmana je bohužel spojena se smutnou událostí, a to smrtí Ladislava Smoljaka: „Byl jsem spolu s Vojtou Kotkem osloven, zda bych alternoval postavu Jindřicha Hlaváčka ve hře Vražda v salonním coupé. Letos to je už 13 let,“ prozradil syn Miloně Čepelky, spoluzakladatele populárního divadla.

Jára Cimrman prchající z hospody bez placení ztratil v Pohoří svůj škrpál.
Jára Cimrman prchající z hospody bez placení ztratil v Pohoří svůj škrpál

Přestože se část o muzeích a památnících nenatáčela přímo v Dobrušce, nese nesmazatelnou dobrušskou stopu v podobě epizodní herecké role, kterou ztvárnil Pavel Štěpán, vedoucí kina a zároveň zkušený divadelní ochotník. Televizní diváci se mohou 24. května přesvědčit na vlastní oči.

Po skončení projekce Patrik Ulrich přiznal, že sami tvůrci vůbec nevědí, kolik stop našeho génia po republice existuje, a že legendy si v natáčecích místech mnohdy nemuseli vymýšlet, protože tam většinou jsou pamětní desky s textem, který se stal vodítkem.

„Šlo nám hlavně o to dostat lidi do jednotlivých regionů, aby si prožili jeho historky a životní příběhy takzvaně na vlastní kůži,“ zdůraznil. Nutno dodat, že jaro a léto jsou k tomu jako dělané. Tak vzhůru po stopách Járy Cimrmana.