VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stoletá škola je chloubou obce

Záměl - Záměl se ve velkém ponořila do oslav, a to hned dvojích, neboť 130. narozeniny zaznamenala knihovna.

20.6.2011 1
SDÍLEJ:

Stoletou školu v Záměli považují za chloubuFoto: Pavel Illich

Takovou událost malá obec Záměl dlouho nepamatuje. V sobotu totiž došlo na oslavy stého výroční tamní školy. U příležitosti významného jubilea byl téměř po celý den připraven pestrý program, který si nenechala ujít řada návštěvníků. Ať už ti prostí z okolí, nebo lidé, kteří v minulosti právě se školou měli něco společného. A aby toho v Záměli nebylo málo, dokonce se 130. narozeninami se o slovo přihlásila také zdejší knihovna.

Vše odstartovalo dopolední slavnostní zahájení před školní budovou. A co dál bylo možné vypíchnout z programu? „V tělocvičně jsme připravili práce dětí tematicky zaměřené na jaro, léto, podzim a zimu. Domluvili jsme se i s lidmi z vesnice, kteří mají něco pěkného k vystavení, nebo s absolventy školy. Vystaveny byly letecké snímky Záměle, hračky nebo paličkovaná krajka. Uprostřed tělocvičny bylo nářadí, na kterém děti pod vedením Hany Myšákové předvedly své umění,“ jmenovala alespoň část nabídky ředitelka ZŠ a MŠ Záměl Jindra Müllerová.

Přípravy na tak významnou akci trvaly prakticky celý školní rok, během kterého se střádaly práce dětí. Samotná instalace výstav zabrala asi týden.
Celková organizace trvala déle – domlouvání s ostatními složkami, obcí, hasiči, se ženami, které v Záměli mají sociální a kulturní komisi. Při spolupráci si však údajně všichni vycházeli vstříc, takže vše šlo jako po másle. Nemálo času zabrala rovněž příprava vystoupení dětí, o které příchozí také nebyli ošizeni.

Především zpěv následoval ihned po zahájení oslav. „Děsili jsme se počasí, takže jsme měli suchou i mokrou variantu. Děti měly natrénováno před školou i v tělocvičně. Naštěstí nás počasí podrželo, a tak mohly vystoupit venku,“ podotkla ředitelka.

Müllerovou mile překvapil zájem veřejnosti o oslavy. „Přišli bývalí absolventi i pedagogové, řekla bych, že každý se vracel rád. Překvapili nás i kolegové odjinud, kteří nemají vztah k Záměli, ale když se dozvěděli o výstavě, tak se přišli ze zvědavosti podívat. Objevil se i Vladimír Uhlíř, který tu působil úctyhodných šestatřicet let, z toho jsem měla radost. Prošel si celou školu, kde i bydlel, z jeho bytu je už mateřské centrum. Bylo to velice příjemné setkání.“

Spolupráce a zájem

Vezme-li se v úvahu, že Záměl je malá obec, je stoletá existence školy v ní úctyhodná. Vysvětlit si to prý lze jedině díky spolupráci a zájmu obecního úřadu a zastupitelstva. Ředitelka v úvodním slově oslav potvrdila, že kooperace s obcí, ať už pod dřívějším vedením starostky Marie Trejtnarové nebo v současnosti Josefa Novotného, je velmi dobrá. „Obecní zastupitelstvo vždycky vyšlo vstříc, a to i v době, kdy škole hrozilo uzavření, protože podle všech zákonů a vyhlášek jsme byli podlimitní. V podstatě se chvíli doplácelo, aby škola mohla existovat. Teď už jsme se dostali zase do kladných čísel, takže si myslím, že právě díky takové spolupráci s obcí a zájmu, aby tu škola byla, můžeme dobře fungovat,“ doplnila.

Založení školy připomíná i pamětní kámen u vchodu do budovy, na kterém je uvedeno datum 1. 2. 1911. Oslavy stého výročí se však s ohledem na příznivější klimatické podmínky a možnost venkovního programu konaly až nyní. Sto let je dlouhá historie, o tom není pochyb. Ale jaká je třeba vůbec současnost? „Jsme malotřídní škola, takže pod jedno ředitelství je dohromady spojena mateřská škola, základní škola, školní družina a školní jídelna. Ve školce máme kapacitu osmadvacet dětí, je plně obsazeno. Základní škola má v současné době jednadvacet dětí, do družiny chodí stejný počet. Snažíme se vybavovat, jak to jen jde, takže využíváme peněz z evropské unie. Obecní finance jsou také vstřícné, s těmi státními je to horší. Na pomůcky a vybavení ze státních peněz nám proto mnoho nezbývá, využíváme to, co máme,“ uvedla Jindra Müllerová.

Pozoruhodná je skutečnost, že až na jednu výjimku jsou všechny děti ve školce přímo ze Záměle. V základní škole už to je trochu jinak. „Byly slabé ročníky. Ale není to tím, že děti k nám chodit nechtějí, naopak dojíždějí i z okolí. Pospojovali jsme více oddělení do jedné třídy, ale to není problém, malotřídní škola to umí,“ podotkla ředitelka.

Práce ve skupinách

Její jméno je se zámělskou školou spjato již od roku 1997, o rok později nastoupila právě na ředitelský post. Za čtrnáct let se podle ní změnila především technika. „Nebyly počítače, využívala se křída, tabule a papír. Nejprve jsme sehnali magnetické tabule, aby se děti mohly rozeběhnout po třídě do skupin. Zavedli jsme koutky, kde v nich pracují, aby nemusely neustále sedět v lavicích. Naštěstí jsem vždycky měla kolegyně, se kterými jsme se shodly v tom, že děti musí učení bavit.“ Pedagogů prý je ve školce a škole fyzicky pět, ovšem jedná se především o částečné úvazky, takže, učitelky mohou pracovat v různých kombinacích ve škole, školce i coby vychovatelky ve družině.

Pokud byste navštívili internetové stránky Záměle, můžete narazit na informaci, že chloubou obce je místní škola, která získala cenu za zdařilou rekonstrukci. Že se budova takovým přízviskem pyšní právem, je přesvědčena i Müllerová. „Těch rekonstrukcí bylo víc, ale ta zásadní, která změnila vzhled školy, je tuším z roku 1975. Tehdy se podařilo získat dotaci z obnovy venkova, došlo k opravení fasády, omítnutí a vymalování. V současnosti by se o prázdninách měla měnit střecha na celé škole, to je velký krok před námi,“ sdělila.

A co zaznělo v závěru povídání u příležitosti stoletého výroční školy? „Chtěla bych poděkovat všem, kteří naši školu podporovali a podporují, a doufám, že tomu tak bude i nadále,“ vyslovila své přání ředitelka ZŠ a MŠ Záměl Jindra Müllerová.

Autor: Pavel Illich

20.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 500 Kč

Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovník/ -ice poštovní přepážky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem kubistova.petra@cpost.cz., Požadujeme:, - SŠ, - vhodné i pro absolventy, - výborné komunikační schopnosti a odolnost vůči stresu, - znalost práce s počítačem, - spolehlivost a smysl pro detail, - k nástupu je nutné doložit Výpis z rejstříku trestů, Náplň práce:, - vykonávání standardních poštovních služeb na přepážce, - prodej poštovních produktů, služeb, doplňkového zboží a produktů smluvních partnerů, - příjem a výplata poštovních poukázek, - příjem a výdej poštovních zásilek, - prodej poštovních cenin a kolků, - výplata důchodů, Zaměstnanecké benefity:, - náborový příspěvek 15 tis.Kč, - zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí, - možnost aktivně se podílet na růstu kvality služeb a celé firmy, - různorodá práce s možností denního kontaktu s klienty, - základní pracovní doba 36,5 hod. týdně, 5 týdnů dovolené, - rozvoj obchodních dovedností, - široká škála benefitů, včetně rekreace ve vlastních rekreačních zařízeních, - pracovní smlouva na dobu určitou na 1 rok s možností prodloužení , - finanční ohodnocení na základě plnění osobního plánu prodeje.. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - pošta týniště nad orlicí, Mírové nám., č.p. 268, 517 21 Týniště nad Orlicí. Informace: Petra Kubistová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 19 830 Kč

Specialisté v oblasti dietetiky a výživy Nutriční terapeut/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19830 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky /osobně (Nemocnice RK od 7:00 do 14:00 hod.) nebo e-mailem vymetalova.drahomira@nemocnicerk.cz., - vzdělání v oboru nutriční výživy podle zákona č. 96/2004 Sb. v platném znění, - samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, - nástup dle dohody, předpoklad prodloužení pracovního poměru, - 5 týdnů dovolené, podpora vzdělávání, zaměstnanecké benefity dle platné kolektivní smlouvy.. Pracoviště: Oblastní nemocnice náchod a.s. - nemocnice rychnov n.kn., Jiráskova, č.p. 506, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Drahomíra Vymětalová, +420 494 502 280.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 25 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidič/ka autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Možnost ubytování ve firemním bytě, Možnost rozšíření ŘP o skupinu D,E. Pracoviště: Audis bus s.r.o., Soukenická, č.p. 242, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Andrea Potužníková, +420 494 533 737,725 605 688.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 27 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Resident u klienta - Automotive. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Kontakt osobně, telefonicky nebo e-mailem damian.koziorynski@simoldes.com., - NSO, ÚSO, - znalost AJ - min. A2, - znalost MS Office, ¨- ŘP sk. "B", - ochota pracovat v zázemí klienta, - koordinace činnosti na straně zákazníka za účelem dosažení cílů logistiky a kvality stanovených ve smlouvě, - dodržování postupů zákazníka, - poskytování a zajišťování správného řízení a provozní dokumentace outsourcovaných procesů (třídění, přepracování atd.), . písemné hlášení návrhů zákazníka projektovému týmu za účelem zlepšení výrobků , - schopnost pro provádění analýzy událostí, - práce na zjištění základních příčin problémů s podporou technických odborníků., Nabízené výhody: 25 dnů dovolené, 13. plat, příspěvek na stravování.. Pracoviště: Simoldes plasticos czech s.r.o., 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Damian Koziorynski, +420 770 177 722.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mají cukrovku, ale nejsou z cukru.
3

Mají cukrovku, ale nejsou z cukru

Ilustrační foto

Vodu z Kalíšku si radši převařte

Do Roškopova se vracejí jako domů

Královéhradecko, Roškopov /FOTO/ - Další z dílen přivítala v tomto týdnu děti z celé republiky. Originální roškopovský tábor je tak oblíbený, že během hodiny jsou většinou všechny dílny zabukovány.

Špindlmanova mise: naučná stezka s plněním úkolů

Královéhradecko, Špindlerův Mlýn - Letní dny v Krkonoších nepředstavují jen túry a adrenalin. Prázdniny jsou příležitostí i k poznávání. Toho si letos mohou do sytosti užít návštěvníci Špindlerova Mlýna. Na Medvědíně totiž Skiareál otevřel novou načnou stezku s názvem Špindlmanova mise.

Po stopách Babičky Boženy Němcové. Poznejte Staré bělidlo i Viktorčin splav

Královéhradecký kraj - Nejslavnější česká kniha se odehrává v místech, kde vyrůstala nejdůležitější česká spisovatelka. Vyrazit do východních Čech po jejích stopách patří k národním povinnostem.

Vlkanova vstřebal zklamání a chce vyhrávat

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Měl by být jedním z tahounů fotbalistů Hradce Králové v letošní sezoně FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Třiadvacetiletý záložník Adam Vlkanova se role týmového lídra nezříká.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT