Mezi ně patří i sedmapadesátiletá Miroslava Kopecká z Houdkovic, která pracuje na vrátnici rychnovské nemocnice. Letos má dvanáctihodinovou denní službu – do práce se tedy vypraví před šestou ráno a odejde s úderem osmnácté hodiny.

„Přípravám na čtyřiadvacátého se věnuji den předem. Manžel mi pomáhá s obalováním kapra – to zastane on a já rybu po příchodu už jen osmažím," popisuje s úsměvem, jak ji její muž pomáhá.

Salát a věci, které může Miroslava Kopecká přichystat dopředu, jsou tedy hotové.

Štědrý den oslavili už třiadvacátého

Letošní Štědrý den však není prvním, který na vrátnici stráví. „Byla jsem tu už loni, ale to jsem měla noční službu. Štědrý den jsme proto oslavili již třiadvacátého," vypráví.

Podle jejích slov jí prožít tento slavností vánoční den v práci nevadí. „Když nejsou děti, tak je to v klidu," usmívá se.

Její syn je již dospělý a má vlastní rodinu. Na návštěvu za svými rodiči přijíždí další dny.

„Kdybychom Vánoce trávili společně a já bych musela do práce, asi by mě to mrzelo. Mám dvě vnučky, takže bych si chtěla svátky užít s nimi," podotýká s tím, že Štědrý den díky návštěvě  rodiny v podstatě prožívá podruhé.

Její potomek má přitom se svátečními službami také své zkušenosti. „Pracuje jako lékař, ale čtyřiadvacátého neslouží. Pracuje většinou o Silvestru," dodává vrátná.

Výzdoba navozuje správnou atmosféru

O vánoční atmosféru však Miroslava Kopecká nepřijde. I vrátnice se totiž „slavnostně oblékla". Svítí tu stromeček a v oknech se vlní ozdoby.