Do případného protestu šoférů kvůli zdanění zaměstnaneckých výhod se nezapojí.

„Vláda slíbila, že udělá všechno proto, aby se to vrátilo do starých kolejí. Věříme premiérovi,“ uvedl šéf odborů podniku Václav Špina.

Někteří odboroví předáci dopravců však zůstávají v pohotovosti a už včera naznačili, že pokud jim vláda nevyhoví, bude stávka ve čtvrtek. Obyvatelé Hradce Králové se ale nemají čeho obávat.

„Příčí se nám brát lidi jako rukojmí. Do stávky bychom šli, kdybychom se s městem nebo vedením podniku nedohodli na platech. Tohle ale město nemůže ovlivnit,“ řekl Václav Špina.

Ani peníze, které by šoféři měli zaplatit kvůli novému zdanění zaměstnaneckých výhod, nepovažují za důvod k protestu.

„Například ze zlevněné průkazky, které máme z rozhodnutí města, bychom měli navíc zaplatit 400 korun za rok. Aby se kvůli tomu stávkovalo a děti se nedostaly do školy, to mi přijde přitažené za vlasy,“ řekl Václav Špina.

Dopravní podnik má přibližně 460 zaměstnanců, řidičů je přes 260. V odborové organizaci je nyní zhruba polovina personálu.

Ředitel dopravního podniku přiznal, že stávka by pro dopravu ve městě znamenala velký a neřešitelný problém.

„Nejsme schopní řešit náhradní dopravu. Objevují se názory, že bychom mohli najmout soukromníky. Jenže řidiči by se museli naučit trasy, je to úplně jiný druh práce,“ řekl Miloslav Kulich.

Dodal, že v souvislosti se stávkou nejednalo vední podniku s odboráři o růstu mezd.

Šoféři v některých městech chtěli stávkovat v pondělí ráno od čtyř do devíti hodin. Vláda však přislíbila, že se bude situací zabývat a odboráři případnou stávku odsunuli na čtvrtek.