Přesný počet ještě včera však nebyl znám. „Obecné školy nám ani nepodají informace, zda se zapojily do stávky či nikoli, nechtěli jsme to po nich.

Budeme mít pouze seznam krajských škol, ale ten stále není úplný,“ informoval včera Jan Dvořák z odboru školství Krajského úřadu Hradec Králové. Dodal, že seznam by mohl být kompletní až dnes, tedy v den stávky.

Školy, které se do protestní akce zapojily, už v závěru minulého týdne poslali rodičům po žácích dopis psaný Františkem Dobšíkem, předsedou školských odborářů. „Dopis jsme si přečetli. Dcera je v osmé třídě, takže může zůstat doma sama. Ale raději bych byl, kdyby se učila. Peníze nejsou v žádném rezortu, takže pochybuji, že školy stávkou něco získají,“ vyjádřil se Petr Doliš z Rychnova n. K.

Děti mají ze stávky spíše radost. „Chodím do školy v Solnici. Mně nevadí, že se bude stávkovat. Máme alespoň další den volna. Jen to mohl být třeba pátek, aby byl delší víkend. Budu doma sama, tak se docela těším, že si pospím,“ prozradila třináctiletá Míša.

Stávky se účastní i některé mateřské školy, např. v Dobrušce . Děti přijdou, jako by byl normální pracovní den. Personál stávku podporuje, což rodičům dává najevo písemnou formou.