Stávku nepodporujeme, doktoři už nevědí, co by chtěli. Do stávky jde většina našich zaměstnanců, zůstanou jen dva na podatelně. To jsou protichůdné názory, které doprovázejí přípravy na středeční stávku, kterou chtějí odboráři vyslovit nesouhlas s restriktivními zásahy vlády.

Potvrzení nedostanete

Stávky se zúčastní například téměř všichni zaměstnanci Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) v Rychnově nad Kněžnou. Lidé zde najdou pouze dva pracovníky v podatelně. „Ti přijmou všechny žádosti, tiskopisy, podání. Sdělí příchozím, kdy jindy si mohou zajistit vyřízení potřebných záležitostí.
Žádná potvrzení ale klienti nedostanou,“ upozornila ředitelka OSSZ v Rychnově nad Kněžnou Dana Wirtová. Doplnila, že ani pokladna nebude v provozu.

Zdravotní péče bez omezení

Pacienti by se neměli obávat, že je v rychnovské Oblastní nemocnici ve středu nikdo neošetří. „Péče nijak omezena nebude . Zdravotníci, kteří stávku podporují, si pouze na dveře nebo třeba někde v ordinaci vylepí speciální samolepku. Taky tady pořádáme podpisovou akci na podporu stávkujících. Ale fyzicky stávkovat nebudeme, provoz nemocnice se nezastaví,“ ujistila obyvatele Rychnovska za zdravotnické odbory rychnovské Oblastní nemocnice Zuzana Netolická.

Ve škole bez oběda

Také školáci na všech stupních škol by neměli ve středu zůstat bezprizorní, jak potvrzuje předseda oblastních školských odborů Zdeněk Kaplan.
Středeční stávky by se měli zúčastnit pouze provozní zaměstnanci školství, nebudou například vařit některé jídelny, jinde se zřejmě nebude uklízet, provoz se omezí částečně: „Dáváme to ještě dohromady. Týká se to třeba elektrotechnické školy v Dobrušce, Dětského domova, základní školy, školní jídelny a školní družiny v Pelclově ulici v Kostelci nad Orlicí. V Základní škole Lhoty u Potštejna nebude vařit jídelna.“

Pedagogové podle něho stávku podporují, ale výuku by to nemělo nijak ovlivnit, ve školách všech stupňů by se mělo normálně učit. Stejné informace má například i ředitel Základní školy Masarykova ul. v Rychnově nad Kněžnou Luděk Petr: „Nikdo z odborů mi nic neoznámil.“

Nesouhlas

Se stávkou a především požadavky lékařů nesouhlasí zástupkyně odborů z kulturní instituce. „Jiní vysokoškoláci jsou na tom daleko hůře než lékaři.
Taky mám vysokou školu, přírodovědeckou fakultu, která je rovněž náročná. Platy máme špatné a víme, že republika na tom není dobře. Museli bychom se zbláznit a dávno tu práci nedělat. Doktoři se ohánějí zodpovědností, ale tu má každý, učitelé taky hodně riskují,“ uvedla zástupkyně odborů z muzejnictví, která si nepřála zveřejnit jméno.

Také podle tajemníka rychnovské radnice Ladislava Pyskatého se stávka zdejšího městského úřadu nedotkne, všechny jeho odbory a jejich úředníci budou standardně fungovat a věnovat se v úředních hodinách případným klientům.