„Nakonec jsme se rozhodli, že budeme stávkovat formou úplného zavření školy včetně jídelny a družiny. Stále ještě vyčkáváme a sledujeme poslaneckou sněmovnu, jestli nedojde ke změně, protože některé návrhy jsou ještě v jednání. Doufáme, že by zvrat ještě mohl nastat, ale nevypadá to příliš nadějně, takže budeme ještě dnes informovat rodiče,“ uvedla ředitelka náchodské Základní školy Plhov Petra Horáková.

V základní škole v Komenského ulici v Náchodě ještě dnes jednali odboráři o formě stávky.

„Čekám na to, jakým způsobem zajistíme chod školy alespoň provizorně. Vím, že řada kolegů stávkovat nebude, tak uvidíme,“ uvedl ředitel František Majer.

Rozhodnutí již padlo také například v základní škole v Kostelci nad Orlicí či na rychnovském gymnáziu.

„Kromě dvou zaměstnanců se všichni přihlásili do stávky, takže naše škola bude v podstatě zavřená. Využiji k tomu udělení ředitelského volna. Rodiče jsme již informovali, poslali jsme i komentář důvodů, proč se ke stávce připojujeme,“ sdělil ředitel Základní školy Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Jiří Němec.

Ředitelské volno na pondělí vyhlásila také ředitelka Gymnázia Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou Pavlína Školníková. Pracovníci školy tak budou mít neplacené volno.

„Stávkující učitelé a technickohospodářští pracovníci budou doma. Na škole bude oznámení, že se ke stávce připojujeme. Kdo se k ní nepřipojí, bude vykonávat náhradní práce ve škole, ale těch bude minimum,“ konstatovala Školníková.

Hlavním důvodem protestu kantorů jsou vládní škrty. O platy však učitelům nejde. Podle návrhu rozpočtu na rok 2024 chybí peníze na téměř sedmnáct tisíc pracovních míst nepedagogických pracovníků. Ředitelé se rovněž obávají o kvalitu výuky při takzvaných dělených hodinách. Jejich počet se má na základních školách snížit o šest procent.

„Dokud nemáme na stole rozpočet, nevíme, jak se to projeví. Nejvíce mě pálí snižování dělených hodin, to je pro mě osobně nejdůležitější. Bude to znamenat, že místo některých dělených hodin budeme částečně učit v plných třídách. Některé hodiny budeme muset spojit, což sníží efektivitu výuky. Týká se to jazyků, volitelných seminářů nebo tělesné výchovy. Zatím ale nemá smysl vydávat nějaká stanoviska, nejdříve musíme mít k dispozici konkrétní rozpočet. Podle toho budeme v lednu dělat strategii a rozhodovat se, co se bude muset omezit,“ vysvětlil kostelecký ředitel Němec.

Podle Petry Horákové z plhovské školy nabourají omezení týkající se asistentů a počtu hodin komfort výuky. Mnoho dětí potřebuje podporu, bez ní si nedovedu chod školy představit. Ministerstvo přišlo na to, že by bylo dobré se přiblížit západnímu typu školství a jít do hloubky problémů. To se týká třeba laboratorních prací, finanční či čtenářské gramotnosti. Toho nedosáhneme v třicetihlavé třídě. Je to podmíněno dělením skupin, případně tandemovou výukou,“ připomněla ředitelka.

Nerozhodnuté školy mají čas nahlásit formu stávky zřizovatelům do středy.

„V tuto chvíli víme, že některé budou zavřené úplně a jiné částečně. Jednání v některých z nich jsou hodně složitá. Někde se snaží zajistit chod alespoň na prvním stupni nebo v družinách,“ uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Mohlo by Vás také zajímat. V úterý 21. listopadu se školáci v Rychnově nad Kněžnou zúčastnili finále Olympiády regionálních znalostí. Připomeňte si loňský ročník:

Z Olympiády regionálních znalostí v Rychnově v roce 2022. | Video: Deník/Jana Kotalová