Nebezpeční prodavači dek

„Nejvíc apeluji na to, aby se lidé snažili se strážníky co nejvíce komunikovat a aby nám předávali informace a podněty týkající se všeho podezřelého,“ hovořil velitel Městské policie Petr Černohorský. „Seniorům také pouštíme film, na kterém jsou demonstrovány modelové situace, kdy se podvodníci vydávají za podomní prodejce. Nebo pokud zloděj strhne staršímu člověku z ramene tašku, nedoporučuje se zbytečná statečnost, ale spíše křik,“ uvedl příklad Černohorský. Rovněž osudnou se může starším lidem s křehkým zdravím stát snaha umravnit mladé výtržníky. „Opilí mladiství se mohou chovat hrubě, reagovat nadávkami nebo i fyzickým násilím,“ varuje Černohorský.

Děti je třeba vzdělávat

Další skupinou, na kterou se v rámci prevence policejní složky soustředí, jsou děti. Velmi vděčné jsou kynologické ukázky výcviku psů a ukázky techniky. „Pak následuje přátelská diskuze, která vede k prevenci kriminality páchané na dětech a také k jejich bezpečnosti při pohybu v dopravě,“ vypráví Černohorský a shoduje se s postojem kolegů v Týništi nad Orlicí i v Rychnově. „Kolegyně Zdena Pálová s velitelem navštěvují třídy základních škol a s žáky besedují o dopravní problematice,“ řekl týnišťský strážník Martin Kudláček.
Součástí spolupráce strážníků se školami bývají také výtvarné, znalostní a dopravní soutěže.
Rovněž Policie České republiky pečuje o informovanost občanů: „Besedy probíhají na základě pozvání nebo díky předchozí úspěšné spolupráci, kdy je zájem o opakování,“ uvedla tisková mluvčí rychnovské Policie České republiky Alena Kacálková. „Většinou jsme kontaktováni kluby důchodců, domovy důchodců nebo spolupracujeme se sociálními odbory. Snažíme se pokrýt celý region. V letošním roce jsme už byli na besedách v Kostelci nad Orlicí, Pěčíně a Dobrušce, v blízké době nás čeká beseda v Doudlebách nad Orlicí, Opočně, Týništi nad Orlicí,“ rozvinula Kacálková.
„Nejohroženějšími seniory jsou ti, kteří žijí osamoceně, dále mají závažnější zdravotní handicap a neúčastní se běžných preventivních akcí policie,“ připomněla mluvčí.