Ještě větší poprask než samotný záměr zrušení třetiny – údajně těch nejhorších – onkologických center v republice je způsob oznámení: přes noviny.
„To je něco naprosto neuvěřitelného. Ministerstvo by si mělo uvědomit, že ne všechny nemocnice jsou státní, že některé zřizují kraje, a podle toho by se mělo chovat,“ neskrýval zlost nový pardubický hejtman Radko Martínek.

Nebyl sám. Šokován kokunikačními kanály ministerstva je šéf pardubické krajské nemocnice, ve které onkologické centrum sídlí, Josef Šimurda.
Nic nevěděl ani Leoš Heger, ředitel hradecké fakultní nemocnice, která by se přitom zřejmě měla stát spádovou pro pacienty s rakovinou z celých východních Čech.

Seznam rušených onkologických center vyšel v MF Dnes.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt včera tvrdil, že sám je z jeho zveřejnění „překvapený“ a že „neví, kde došlo k úniku informací“.
A také řekl, že tento výčet není úplný, že se bude ještě měnit. Oficiálně ho má ministr Julínek představit příští týden v novém věstníku. „Přijde mi, že se v MF Dnes objevily jen údaje z nějaké dílčí zprávy,“ dodal Cikrt.

Podivný způsob informování ovšem provázel i nedávné oznámení o faktickém zrušení několika českých traumacenter, opět nevyjímaje to pardubické. Ředitelé nemocnic ani vedení krajů dodnes nemají v ruce znění auditu, podle kterého ministerstvo určilo, kdo půjde z kola ven.

„Ale ne, ať se nemocnice nedělají, že nevědí, jak na tom jsou. Audity vycházejí z tvrdých dat sledovaných odborníky, z žádných politických dohadů. A ředitelé nemocnic přece ví, kde mají jaké rezervy, ví, jaký mají počet zaměstnanců či přístrojové vybavení. Například co se týče rušení traumacenter, souhrnná prezentace je ke stažení na internetových stránkách ministerstva,“ prohlásil Cikrt.

Takové vysvětlení však východočeským odborníkům nestačí. Na webu vyvěšená prezentace je totiž zpracována tak, aby jí rozuměla laická veřejnost. Odborná si v ní však potřebná data pro každou nemocnici nenajde.

„Je obrovské faux pas, když se zainteresované strany rozhodnutí dozvídají z novin. To vypadá, že lidé na ministerstvu jsou naprosto nekompetentní,“ kroutí hlavou Šimurda.

Pacienti do Hradce? Ani náhodou

Východní Čechy - Pokud ministerstvo počítá s tím, že pro celé východní Čechy s jedním milionem obyvatel bude stačit jedna onkologie v Hradci Králové, patrně se krutě přepočítalo.

Tamní kapacity jsou totiž zcela vytížené. Do jejich rozšíření by stát musel investovat čtvrt miliardy korun. Jenom ozařovač vyjde na 120 milionů. Na onkologické klinice fakultní nemocnice jsou nyní dva, ty ale jen tak tak pokrývají potřebu Královéhradeckého kraje.

„Onkologických center je možná dost v Praze, jinde ne. A my jedeme na dvě směny a když jsme měli k dispozici jen jeden ozařovač, museli jsme pacienty posílat do Prahy. Nedostatečná je i lůžková část kliniky,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Leoš Heger. (kim)

Co Julínek zlikviduje do třetice?

Pardubice - Skoro to vypadá na Julínkovu hru s názvem „Tak co bychom v Pardubicích ještě zrušili“. Před třemi týdny traumacentrum, nyní onkologii. Bude do třetice zdejší oddělení kardiologie, které se ministerstvo také chystá „optimalizovat“?

Z toho ředitel nemocnice Josef Šimurda takový strach nemá. „Myslím, že nás se to nedotkne. My totiž nemáme kardiocentrum, takže nám nemají co zrušit. Kardiologické oddělení zde sice je, ale ne v komplexním rozsahu kardiocenter. Navíc jsme na jeho modernizaci nežádali žádné peníze z EU,“ uvedl .
Primář onkologického centra Jaroslav Vaňásek zatím neztrácí naději. „Onkologická společnost jako taková se k problému ještě nevyjádřila, jen její předseda. Počkejme si na stanovisko celé společnosti,“ řekl primář. A jako zjednodušené označil zdůvodnění ministerstva, že v západní Evropě vychází jedno onkologické centrum na milion obyvatel.