Deset studentů starší generace zvědavě hledících na monitor počítače a hltavě poslouchajících každé slovo lektorky – tak vypadal středeční počítačový kurz, který se uskutečnil v rámci právě probíhajícího Týdne vzdělávání dospělých na Rychnovsku.

Do učebny v dobrušském Domě dětí a mládeže se kolem 8. hodiny dostavili odvážlivci z řad dospěláků a seniorů, kteří se z rozličných důvodů chtějí buď seznámit s počítačem a dalšími možnostmi, které nabízí, nebo si procvičit a zopakovat své znalosti.

Mezi přítomnými se objevila také bývalá pracovnice katastrálního úřadu Helena Sedláčková: „O tomto kurzu vím již delší dobu a s účastí jsem ani chvíli neváhala. Ze zaměstnání mám zkušenosti s prací na počítači, ale nechci vyjít ze cviku. Také se ráda naučím něčemu novému.“ Dále prozradila, že často využívá nabídku internetového připojení v tamní knihovně.

Během tříhodinové výuky, kterou vedla ředitelka DDM Jaroslava Šafářová, se studenti seznámili se základy práce s počítačem, a to od jednotlivých tlačítek na klávesnici přes otevření vyhledávače a jeho využití, až po založení e–mailové adresy. Dále poznali neomezené možnosti vyhledávání informací a jejich nadšení z každého pokroku bylo skutečně znatelné. „Naučili jsme se tvorbu a posílání e–mailů, rozesílali jsme elektronické pohlednice. Velkou odměnou byla po skončení kurzu naprostá spokojenost absolventů,“ uvedla Šafářová.

Celorepublikovou akci nazvanou Týden vzdělávání dospělých mají letos poprvé ve své kompetenci jednotlivé úřady práce, a to z důvodu zaměření na konkrétní okres a také pro lepší dosažitelnost zájemců, kteří za vzděláním nemusí dojíždět do krajského města. „Přestože jsme tento projekt připravovali jen několik měsíců, setkali jsme se s velkým ohlasem a vstřícným přístupem ze stran oslovených zaměstnavatelů a právě především díky nim jsme mohli celou akci zrealizovat,“ informovala za Úřad práce Rychnov nad Kněžnou Alena Martincová. Nabízené aktivity v těchto dnech hojně využívá široká veřejnost.