VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta? Služebník ne diktátor

Podbřezí – „Jednoho chladného večera na návsi všude zní „Sláva!" – starosta Antonín Novotný získává rychtářská práva  – v republice lepší není, už je to tak, přátelé  – v naší obci mezi kopci můžem slavit vesele!"– zpívali žáci a jejich učitelky ze Základní školy v Podbřezí v pátek v lidmi doslova nabitém sále hostince Skalka a dokonale tak vystihli vše, co se zde dělo. I přes chladný večer přišlo totiž v ten den do místního hostince neuvěřitelné množství obyvatel Podbřezí, takže se kvůli doplňování stolů a lavic na sále dokonce poněkud zpozdil oficiální začátek.

4.11.2013
SDÍLEJ:

Předávání ceny starosta rokuFoto: Dana Ehlová

Sláva to byla veliká, protože titul Era Starosta roku 2013 získal, a to naprosto přesvědčivě, Antonín Novotný, starosta této malebné obce, když mezi 77 nominovanými a pěti finalisty prý letos opravdu lepší nebyl.

Na úvod převzal oslavenec z rukou členů poroty soutěže, zástupců ERA, Nadace VIA a vítězky loňského ročníku Vlasty Mokré, starostky obce Násedlovice, šek na 250 tisíc korun jako finanční dar obci a dalších 20 tisíc za postup mezi pět finalistů. Jiří Bárta z nadace VIA pak předal Antonínu Novotnému také Rychtářské právo jako symbol dobrého vedení obce.

Tím ovšem řada gratulantů zdaleka neskončila. Přijeli zástupci hejtmanství, MAS Pohoda venkova a mnoho dalších.

Se svým přáním a poděkováním dorazili samozřejmě i domácí. Nechyběli mezi nimi hasiči, sportovci, ženy, zkrátka zástupci všech místních spolků, které starosta velice podporuje.

A jakým způsobem zvítězil Antonín Novotný v pátém ročníku této soutěže? Jednoznačně, jednomyslně, byl prostě nejlepší – znělo z úst těch, kteří o jeho úspěchu rozhodovali.

„Pan starosta má nesporně obrovské osobní kouzlo. Mě osobně zaujal tím, že se svojí skvělou manželkou vychoval osm dětí, a v dotazníku, který jsme posílali navíc, napsal, že pro něj je nesmírně důležitá rodina, že bez rodiny by nemohl dělat nejen tuhle funkci, ale i spoustu dalších věcí," řekla na adresu vítěze Daniela Brůhová z Českého rozhlasu  Dvojka, která byla členkou poroty.

Na otázku, co si z Podbřezí, kde Antonín Novotný „vládne" už od roku 1994, bude nejvíce pamatovat, odpověděla: „Krásné společenství lidí, které se tu sešlo. Řekla bych, že to je v dnešní době úplně to nejcennější, že lidé mají chuť se společně vidět, společně se radovat i řešit problémy, že dokonce mají i chuť oslavit někoho, kdo funguje pro obec a pro ně."

Vlastní nominace Antonína Novotného do soutěže vzešla od samotných obyvatel, jejichž jménem je na webu obce uvedeno: Vyhrál náš starosta nebo jsme vyhráli my, že máme nejlepšího starostu?

Ohlasy přímých účastníků potvrdily zejména druhou část věty. „Podporuje všechny naše spolky, všem nám fandí a pomáhá," zdůraznila Martina Králíčková.

„Umí sehnat peníze na akce, umí je dobře zorganizovat, umí to s lidmi," přidal Jaroslav Novotný.

„Starosta je dobrej, ale odnáší to rodina a ta musí pomoct. Všichni, já i všechny děti, ho podporujeme, když je něco potřeba. Bez lidí by byl nula," řekla po krátkém přemlouvání jeho manželka Eva.

Vzápětí po oficiálním začátku nastala neformální část oslavy. Celý program moderoval Vlasta Korec, hudbu měla v režii skupina GAM, na zabíjačkové speciality a dobré pivo pozvala všechny přítomné ERA (ČSOB a.s.).

Sám Antonín Novotný vystihl podstatu svého úspěchu v soutěži a především oblíbenosti mezi obyvateli obce velmi trefně: „Vždycky jsem se snažil pomáhat. Byl jsem spíše služebník než diktátor."

Kéž by jeho moudrá slova a hlavně přístup byly návodem nejen pro mnoho dalších starostů a primátorů, ale také poslanců a senátorů.    

Dana Ehlová

Autor: Redakce

4.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení