Předposlední únorový den tomu bude 190 let, co se v Dobrušce narodil Alois Beer (narozen 27. února 1833, zemřel. 10. října 1897), písmák, kronikář a malíř, který velice podrobně zachytil všední i sváteční život svého rodiště a regionu druhé poloviny 19. století. V archivu vlastivědného muzea jsou uloženy stovky kreseb a textů, které se postupně staly vzácným dokladem a důkazem, jak tehdy město vypadalo. Teď si některé z nich mohou lidé prohlédnout třeba při čekání na autobus. Zdobí totiž zdejší autobusové zastávky.

"Beerovo kronikářské dílo je takřka monumentálním dokumentem, zobrazujícím slovem a obrazem život ve druhé polovině 19. století. Na třech a půl tisíci stránkách v téměř sedmdesáti sešitech zachytil především Dobrušku, ale značná část sešitů je věnována i jeho cestám a tovaryšskému vandrování," upozorňuje publicista a bývalý vedoucí dobrušského muzea Jiří Mach.

Alois Beer.
Dobrušský "Cimrman" Alois Beer po sobě zanechal jedinečné dílo

Beerovi současníci považovali tohoto renesančního muže za podivína. Možná právě proto a také díky všestrannosti či inovátorství se kdysi stal jedním z předobrazů Járy Cimrmana, spoluzakladatel cimrmanovského divadla a rodák z nedalekého Pohoří Miloň Čepelka jeho příběh dobře znal.

Zvětšeniny Beerových kreseb nyní díky moderním technologiím proměnily vzhled „obyčejných“ autobusových zastávek v dobrušské Laichterově ulici. Cestující si tak mohou zpříjemnit čekání na spoj pohledem na to, jakou podobu mělo zhruba před 130 lety místo, kde se právě nachází. Obrazy jsou totiž datovány a navíc přibližují i původní název lokality – Dobytčí trh a Domašínská ulice.

Stejnou proměnou zanedlouho projde také zastávka v Cháborách. První ohlasy veřejnosti jsou vesměs pozitivní. Někteří obyvatelé města by si ovšem přáli, aby se podobných změn dočkalo autobusové nádraží. Podle místostarosty Jana Špačka se již dlouho mluví o zásadních změnách oblasti nádraží a Nádražní ulice, takže současné úpravy zastávek se této části nedotknou.

Dobruška není jediným městem na Rychnovsku, které se rozhodlo tímto originálním způsobem připomenout svou dávnou historii. Autobusové zastávky v Rychnově nad Kněžnou zase zdobí mnohonásobně zvětšené staré snímky města.