Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SŠ Opočno se zruší

Opočno – Téměř po sto padesáti letech fungování se zavře střední škola v Opočně.

22.12.2009 1
SDÍLEJ:

Střední škola v Opočně.Foto: www.ssopocno.cz

Střední škola v Opočně se přes odpor vedení školy i města ruší. Od Nového roku se sloučí se SŠ v Novém Městě nad Metují.

Od Nového roku bude definitivně vymazána z rejstříku škol. Ústav zcela nezanikne, sloučí se se střední školou v Novém Městě nad Metují. Za záchranu vzdělávacího zařízení bojovali nejen zástupci města a školy, ale také občané Opočna. Rozhodnutí je však konečné.

Vedení města vidí jasné důvody pro zachování školy. „Je to jediná střední škola ve městě, všechny budovy pro výuku i ubytování žáků jsou v jednom uzavřeném areálu, to je v porovnání se školou v Novém Městě obrovské plus. Kraj sloučení dvou středních škol zdůvodňuje zefektivněním výuky, úsporou mzdových a provozních výdajů, zároveň chce předejít problémům v naplněnosti škol. To chápeme, ale nikdo nám nedokázal vysvětlit, podle jakých kritérií byla hned na počátku vybrána bez jakéhokoliv projednávání jako nástupnická organizace škola v Novém Městě,“ uvedl opočenský starosta Štěpán Jelínek.

Poukázal také na skutečnost, že počet žáků v novoměstské střední škole se v letošním školním roce snížil z loňských 232 žáků na 188, zatímco Opočno snížilo stav pouze o 5 žáků (z 214 na 209).

Konečné rozhodnutí

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje o sloučení rozhodlo 18. června letošního roku. O takto razantním kroku se podle krajského radního pro školství Jiřího Noska dlouho uvažovalo. „Obě školy jsou speciálky, které vzdělávají žáky se speciálními potřebami. Nadále zůstanou stejné obory, nově vznikne větší a silnější celek. Nástupnickou školu jsme určili podle toho, jakou vizi o fungování nám ředitelé obou škol předvedli. Na základě toho jsme vybrali Nové Město nad Metují,“ zdůvodnil rozhodnutí Jiří Nosek.

Plány Královéhradeckého kraje jako zřizovatele školy se nejdříve objevily na internetu

„O návrhu na sloučení se v Hradci Králové jednalo už v květnu s tím, že nástupnickou organizací se stane SŠ Nové Město. Zarážející bylo, že návrh nebyl předem projednán s řediteli škol, o jednání jsme se dozvěděli až ze zápisu na webových stránkách Královéhradeckého kraje,“ vzpomíná dnes už odvolaný ředitel opočenské školy Vladimír Alexandr.

Dopis pro vedení kraje

Na situaci reagoval starosta Opočna a obrátil se přímo na vedení Královéhradeckého kraje. „Žádal jsem hlavně o znovuprojednání kauzy s tím, aby se jednání účastnily všechny dotčené subjekty, které by tak mohly prezentovat své názory a poskytnout zastupitelům dostatek informací.

Vladimír Alexandr nebyl na rozdíl od ředitelky SŠ Nové Město n.Metují Olgy Taláškové vyzván ke zpracování koncepce, při dalším projednávání by se toto mohlo napravit,“ vysvětluje starosta Jelínek a dodává, že jedinou reakcí bylo stručné zamítnutí.

Vedení opočenské školy se však nechtělo vzdát. „Upozorňovali jsme i na skutečnost, že nemáme finanční problémy, dodržujeme stanovené limity,“ konstatoval Vladimír Alexandr.

Novoměstská škola přijímá celou situaci jako jasně danou. „My pouze respektujeme rozhodnutí zřizovatele,“ prezentovala vyjádření ředitelky její zástupkyně Kamila Valterová.

Zanikne škola?

Občané se obávají, že opočenská škola časem zanikne úplně. „Bydlím naproti škole, pořád se tam něco děje, různé akce pro veřejnost, teď tam byla vánoční výstava. Je vidět, že škola je vedena výborně, stala se skutečně součástí města. Četl jsem, že v Novém Bydžově vznikla petice požadující zveřejnění analýzy obou škol. To je požadavek rozumný, přivítal bych to i tady.Většinou to při podobném slučování dopadne špatně a skončí to zrušením školy, mám z toho strach,“ upozornil Václav Rathouský, kterému osud školy není lhostejný.

„Kauza trvá již od léta, ihned po jejím zveřejnění napjali síly nejen zástupci města a školy, ale také občané, psaly se dopisy, někteří dokonce zvažovali petici. Dopadlo to jinak, než jsme si představovali, přesto všem, kteří se snažili pomoci, velmi děkujeme,“ zhodnotili na středečním veřejném zasedání zastupitelé půlroční úsilí o zachování školy.

(da, gaš)

22.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení