„Náklady letošního přijímacího řízení se pohybují v částce 1,2 milionu korun. Navíc je situace s počtem volných míst nepřehledná a mění se každým dnem,“ uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Neúměrně proti předchozím letům se například zvýšil počet odvolání proti nepřijetí. Většina z nich ale doposud nebyla vyřízena, protože ředitelé škol čekají na odevzdání všech tzv. zápisových lístků od dětí.

„Náklady v jednotlivých školách se zvýšily zhruba o 20 tisíc korun. A krajský úřad zaplatil jenom za poštovné 50 tisíc korun,“ dodala pardubická krajská radní za školství Jana Pernicová. Vycházející žáci většinou podávali tři přihlášky. Dokud však neodevzdají zápisový lístek, tak ředitelství netuší, kolik žáků právě do jejich školy nastoupí.

Návrat k systému více přihlášek se nelíbí ani ředitelům středních škol. „Vyhoví se tím jen rodičům nejtalentovanějších žáků. Ovšem ti, jejichž děti skončily těsně pod čarou, se leknou a než aby počkali, vezmou rychle za vděk třeba horší školou, kterou brali jen jako náhradní pro případ neúspěchu u nás,“ řekla ředitelka Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové Nataša Ungermannová.