Přepychově se opět bavili účastníci Pohofestu v Přepychách. Byl jednak pastvou pro oči a kromě již tradiční burzy autodílů nabídl i bohatý program, jehož součástí byly různé soutěže a další zábava. A majitelé své naleštěné i zrezivělé Škodovky vyvezli v sobotu také na náměstí do Opočna, odkud se pak s nimi vydali v parném dni na spanilou jízdu. Mezi vystavenými vozy zvlášť jeden nešlo přehlédnout.

„Letos mu bude 90 let. Bylo jich vyrobeno celkem 39, ten vůz je zajímavý tím, že má výrobní číslo 21. pak už bylo vyrobeno jen pár kusů,“ říká na sedadle dědečka-automobilu Václav Holý. Na opočenském náměstí je tento veterán rozhodně ten nejstarší.

Tato Škoda 637 D byl prý vyroben 26. 10. 1934 pro finančníka JUDr. Josefa Kalfuse, který byl o dva roky později jmenován ministrem financí ČSR. Bez kol, které byly v době protektorátu zabaveny, jej pak koupil otec Václava Holého, živnostník z Malé Skály. Jenže už 1. listopadu 1950 byl znárodněn a byl krátce v provozu u ČSAD Turnov.

Vzkříšení veterána trvalo sedm let

„V roce 1953 jsem ho získal jako chátrající vrak, byl na šrot, napadený houbami a plísní. Takto jsem měl to auto rozdělané,“ ukazuje Václav Holý černobílou fotografii otisknutou v jednom z časopisů. „Dával jsem ho dohromady úplně sám, trvalo mi to sedm roků,“ podotýká.

Ozdobou Pohofestu byla i Škoda 637 D. | Video: Deník/Jana Kotalová

„A tady jsem večer před svatbou s manželkou,“ upozorňuje na další letitý snímek.

Když se tento rodák z Malé Skály v roce 1980 stěhoval do Hradce Králové, veterán prý posloužil jako stěhovací vůz a při přestavbě domu i jako dodávka, která odvezla i 10 metráků staviva naráz.

K zajímavostem vozu patří celodřevěná karosérie, páteřový rám v prototypu Škoda Superb, ale třeba také spotřeba 15 litrů paliva na 100 kilometrů.

Fotogalerie: Sraz přátel vozů Škoda Pohofest zval do Přepych i Opočna. Ozdobilo ho auto pana ministra

Mohlo by vás zajímat: Opočno se zbavilo kamionů, druhá část obchvatu se otevřela

Z otevření druhé - jižní části obchvatu Opočna. | Video: Deník/Jana Kotalová