Tělocvična skuhrovské základní školy patřila během tří posledních dnů uplynulého týdne Sluneční józe. O tom, jakou má toto cvičení tradici, a v čem tkví jeho specifika, skrze svoji tlumočnici Helenu Vantuchovou podrobně pohovořil učitel MICHEL DOFFE z Francie. Pod jeho vedením se přes víkend kouzlu unikátního druhu jógy oddávaly desítky lidí.

„V józe jsou dvě velké linie. Jednak hathajóga, která se v západním světě cvičí hlavně v západní Evropě a ve Spojených státech. Ta se zaměřuje především na tělesná cvičení a také na dech. Lidé ji cvičí hlavně proto, aby získali větší pružnost těla, aby se jim lépe spalo, aby zažívali menší stres a cítili se lépe v hlavě. Tento typ jógy by měl být určitým odrazovým můstkem, z něhož se vychází k další formě jógy, která je meditativnějšího zaměření.
V hathajóze se pohled zaměřuje směrem ven, zatímco v této meditativní formě jógy směřuje dovnitř. Hathajóga je přípravou k našemu sebepoznání s pomocí takzvané Sluneční jógy, kterou praktikujeme. Tak vlastně směřujeme k vnitřní proměně a k sebepoznání,“ začal vysvětlovat Doffe.

Problém nevědomosti

Pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. „Sluneční jóga je blízká radžajóze, neboť také směřuje ke zklidnění mysli a její větší stabilitě. V takové józe směřujeme do svého nitra a k vnitřnímu tichu. Je to rovnováha, je to vyvážení hlučného života ve společnosti, který je často neklidný a zmatečný.
Člověk tedy potřebuje tento nezbytný zdroj klidu. Lidé, kteří v této oblasti jógy hodně pracovali a budou pracovat, prožívají vnitřní proměnu, což znamená, že si budeme věci lépe uvědomovat, vidět a zároveň vědět. Problémem je vlastně naše nevědomost. Žít ve vědomí znamená věci vidět: často si je totiž nějak vykládáme, a to podle výchovy, které se nám dostalo, nebo na základě našeho náboženského zaměření. A tady směřujeme k věcem opravdovějším. Aby se člověk k takovému cíli dostal, musí na tom dlouhodobě pracovat,“ trpělivě překládala tlumočnice učitelova slova.

„Prostředky, kterých používáme, nejsou složité pozice. Lidé, kteří praktikují Sluneční jógu, potřebují mít i jinou fyzickou aktivitu. Nesmíme od ní požadovat, aby byla naší tělesnou aktivitou, neboť je aktivitou mentální. Je to vlastně práce na mysli, k níž používáme tělo a dech. Hlavním prostředkem je bdělá přítomnost, kterou též můžeme nazvat jako kvalitu naší pozornosti či pozorování. To znamená, že když provádíme pohyb, snažíme se být plně ponořeni v něm nebo ve svém dechu. Člověk, který dělá pohyb, ale zároveň myslí na něco jiného, není plně přítomen. To je něco, na čem musíme pracovat pomocí pohybů a pozic. Je to dlouhodobá práce s pomocí velmi jednoduchých prostředků,“ řekl Doffe.

Lepší ovládání

Řeč padla také na téma, co charakterizuje Sluneční jógu. „Je to její jednoduchost, svoboda a volnost, kterou nám dává. Když vám nabízím nějaký pohyb, můžete ho změnit nebo upravit na základě vlastních zkušeností, kterými každý z vás v životě prošel. Kvalita pozornosti, tedy bdělá přítomnost, na které bez přestání pracujeme, se potom pro nás stává snadnější. Mohlo se stát, že každý v životě zažil různé těžké zkoušky, ať už v zaměstnání, v rodině nebo třeba i na ulici. Člověka, který na sobě nepracuje, se zmocní jeho problémy, a bude se tedy poté těžko soustřeďovat. Ten, kdo pracuje s myslí a zároveň musí řešit těžké situace, mnohem lépe pak ovládne dech, projevy těla i emoce. Tak neztrácí energii, což je velice důležité; zejména když víme, že ji odčerpávají hlavně naše starosti,“ zněla další pasáž povídání.

Důležité prvky

„Druhým důležitým prvkem Sluneční jógy je symbolický pohyb. Je velice harmonický, propojuje nás s energiemi nebe a země,“ uvedl Doffe. „Třetím prvkem je Hara, které známe z bojových umění. Je to místo nacházející se uvnitř těla pod pupíkem. Když se na Hara napojíme, najdeme zakořenění a stabilitu naší síly. Hara nám rovněž umožňuje, abychom našli svůj přirozený rytmus. Hlavním problémem naší společnosti je, že toto napojení ztrácíme, protože naše mysl běží příliš rychle, a to zejména v důsledku práce s počítači. Neustále se po nás něco chce, dostáváme vjemy zvenčí, je potřeba dělat stále větší množství věcí a pohyb mysli se zrychluje. Jedním z našich hlavních problémů je tedy psychická nerovnováha. Přirozený rytmus nám dodá náš dech, a to pokud dýcháme velmi klidně, což je pět až šest dechů za minutu. Normální počet dechů je dvanáct až čtrnáct za minutu,“ poskytoval další podrobnosti francouzský učitel.

Emoce ruší rytmus

Michel Doffe kromě jiného také dvacet let pracoval s narkomany. „Ti žijí hodně ve svých problémech, počet dechů za minutu je u nich osmnáct až dvaadvacet. Vesměs dýcháme tak rychle, jak rychle běží naše mysl. Pokud zklidníme svůj dech, zklidníme i mysl - a naopak. Jestliže existuje psychická nerovnováha, je v ní zapojen i náš dech. Když člověk prožívá hodně emocí, hlavně strach, naruší se tím i jeho dechový rytmus.“

Zahraniční učitel dále podotkl, že Sluneční jóga dostala název vlastně díky Čechům. Jako takovou ji Doffe prakticky vytvořil již před dvaceti lety, přičemž sám cvičí již čtyřicet let. Zpočátku se věnoval hathajóze, ovšem meditativní typ jógy ho zajímal mnohem více. „Nacházím v ní hodně síly, která mi umožňuje čelit životním zkouškám,“ vysvětlil.

Zájem roste

Sluneční jóga se rozvíjí v Praze, ale zejména ve východních Čechách právě v okolí Rychnova nad Kněžnou, kde se na několika místech po celý rok cvičí pravidelně pod vedením neustále proškolovaných cvičitelů. Doffe přijíždí z Paříže do České republiky několikrát ročně na pravidelné semináře. Zájem o nabízený směr jógy rok od roku roste, což svědčí o jeho kvalitě a pravdivosti.
close zoom_in
V zahraničí se tento druh jógy rozvíjí především v Itálii a pochopitelně také ve Francii. „Józe jsem dal určitou formu, ale základní principy přebírám od svého učitele Gérarda Blitze, který byl odpovědným pracovníkem celoevropské jógy pro západní Evropu,“ přiblížil Doffe. V osmdesátých letech 20. století měl v tomto směru na starosti tehdejší komunistické státy. V této práci pokračuje i nadále, a to především právě v České republice.

Pomoc nepotřeboval

„Podstatné je, že Sluneční jóga je jógou mysli, která se opírá o tělo a dech. Pokud budeme i nadále postupovat tímto směrem, nevyhnutelně se musíme vnitřně proměnit. Pokud jde o citlivější témata jako třeba psychoterapie, takovéto disciplíny mohou být potřebné stejně jako jóga. I já jsem měl v životě spoustu těžkostí, ale díky cvičení jsem byl vybaven tak silnou konstitucí, že jsem nepotřeboval pomoc psychoterapeuta. Jóga mi stačila,“ shrnuli závěrem francouzský učitel Sluneční jógy Michel Doffe a jeho ochotná tlumočnice Helena Vantuchová.

Sluneční jóga

- je vhodná pro všechny věkové skupiny;
- je fyzicky méně náročná než klasická hathajóga či powerjóga;
- přináší radost, uklidnění, energii i nová přátelství;
- ke cvičení stačí skromné vybavení - teplé volné oblečení, karimatka, lehčí deka, meditační polštářek.