VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor kvůli nádrži trvá dál

DOBRUŠKA - Starostové šesti obcí včera podepsali smlouvu o spolupráci při výstavbě vodního díla v Mělčanech. Má jít o protipovodňové opatření, i řešení extrémního sucha.

1.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: J. Dohnálek

Obce podepsaly smlouvu o spolupráci na nádrži, aktivisté nesouhlasí.

Smlouvu zástupci obcí Dobrušky, Třebechovic p. O., Pohoří, Českého Meziříčí, Očelic a Ledců podepsali po odsouhlasení zastupitelstvy.

Proti výstavbě nádrže jsou občanská sdružení. Jedním z nich je i sdružení JARO Jaroměř. „Nádrž přírodu zdevastuje. Pokud máme obyvatelstvo ochránit proti povodni, tak jednoznačně prosazujeme na základě posudků předních odborníků suchý poldr. Chceme zachránit unikátní krajinu, která se nachází právě v místech, kde bude nádrž,“ sdělil za JARO Martin Hanousek.

Starostové však s jeho názory nesouhlasí. Dokumentace ukazuje, že o výstavbě nádrže se v této lokalitě uvažovalo už začátkem minulého století. „To je pravda, proto také zůstala lokalita jako jediná nedotčená, zbytek zničili vodohospodáři,“ říká Hanousek.

Podle průzkumů nás čekají suchá léta. Extrémní sucha mohou střídat povodně. Starostové i Povodí Labe tedy nádrž vnímají jako opatření, které může vyřešit oba problémy. „V případě povodně lze redukovat toky. V době sucha zase můžeme upravovat průtoky,“ uvedl Josef Panenka, starosta Českého Meziříčí. Pohořský starosta Zdeněk Krafka dodal: „Stále se mluví o ekologii a záchraně prostředí. Vybudovaly se nákladné čističky odpadních vod. Když je v potoce průtok jedenadvacet litrů za vteřinu, tak není čím ředit.“

Nádrž byprý vyřešila i otázku pitné vody a vysychajících spodních zdrojů. „Průsaky z nádrže by spodním vodám pomohly. Jde o pitnou vodu pro více než sto padesát tisíc lidí,“ uvedla Blanka Čiháčková, místostarostka Dobrušky.

Hanousek tvrdí, že nízké průtoky jsou důvodem nešetrných zásahů do vodních toků, které se provedly ve třicátých letech. „Zdůrazňuji, že jde o holé hazardování s lidmi, pokud starostové a Povodí razí pouze nádrž. My půjdeme proti nádrži a jako protipovodňové opatření vidíme poldr,“ dodal Hanousek.

Nádrž má kopírovat 800 metrů toku, údajně vznikne širší řeka. Půjde o 17,8 hektarů. Pro srovnání Rozkoš má 1080 hektarů. Zatím živočichové, kteří by přišli o místo, žijí v podstatně větší míře na dolnějším toku. I nám záleží na přírodě, ale máme zodpovědnost i za lidi,“ řekla Čiháčková.

Starostové obcí Dobruška, České Meziříčí, Pohoří, Očelice, Ledce a Třebechovice pod Orebem podepsali smlouvu o spolupráci ohledně plánované výstavby protipovodňového vodního díla vMělčanech. Uvádí se sice, že půjde o nádrž, ale vpodstatě se jedná o ráznější rozšíření stávajícího koryta. Vodní plocha bude mít 17,8 hektarů.

„O nádrži se mluvilo už na začátku minulého století. Tehdy měla vzniknout také na tomto místě. Znovu se otázka otevřela po povodních vroce tisíc devět set devadesát osm. Tehdy některé obce zasáhla až tisíciletá voda.Za výstavbou nádrže však stáli jedinci a plány skončily ve ztracenu. My jsme se tedy rozhodli založit smlouvu o spolupráci, aby nás bylo více. Snad uspějeme,“ uvedla Blanka Čiháčková, místostarostka Dobrušky.

„Ekologičtí aktivisté mohou mít i dobrý zájem na přírodě, což by mělo být jejich posláním. Mě se ale nelíbí, že razí cestu bez ohledu na lidi i přírodu. Když jim jejich akce nevyjde, půjdou se prosazovat jinam, za nikoho neodpovídají. My ale ze zákona jako starostové obcí odpovídáme za lidi. Pokud se neudělá solidní a bezpečné protipovodňové opatření, pak můžeme vpřípadě povodně záchranářům jenom říkat, že podle sčítání lidu tam a tam najdou tolik a tolik obyvatel. Kdo má přednost? Člověk? Kytička? Žabička? My myslíme na lidi, ale i na tu přírodu. Nádrž není velká, nenadělá nedozírné škody. Kolikrát samotné povodně napáchají více i na přírodě. Kytičky se dají o pár set metrů přesadit, živočichové utečou a posunou se dál,“ vyjádřil se starosta Pohoří Zdeněk Krafka.

Sjeho postojem souhlasil i Josef Panenka. „Nikdo si neumí představit, jakou hrůzu u nás lidé zažívají, když déle prší a začne se jen trošku zdvihat hladina. Vtakovém momentě jim je pár živočichů ukradených. Navíc všichni víme, že vtéto lokalitě nežijí zvířátka, která by neměla jinde možná i lepší podmínky. Nedostatek vody vlétě je další karambol. Ať přijdou aktivisté, já jim klidně ukážu fotky stolika mrtvými rybami, a to se opakuje rok, co rok. Navíc nedávný únik vápenného mléka zcukrovaru, jehož následkem zemřelo několik tun ryb, se mohl také řešit přehradou. Voda vtoku by se naředila a následky by byly mírnější,“ řekl Panenka.

Starostové si jsou také vědomi, že spodní vody vtéto oblasti zásobují celý Královéhradecký kraj pitnou vodou. Ovšem i tento zdroj kvůli suchům má potíže se obnovovat. Přehrada by průsaky hodně pomohla. „V této věci máme jasno. Přehrada nebude pouze ochrannou obyvatel a jejich majetků před povodní, ale navíc pomůže obnovit zdroje pitné vody, mohou se regulovat toky vobdobí sucha a zdejší fauna malou nádrží tolik neutrpí,“ shodují se starostové.

„Chci jen zdůraznit, že půjde opravdu o širší řeku a nikdo nemusí mít obavy, že by tu snad vznikla nějaká rekreační oblast. Stou nepočítáme my, ani územní plány,“ zdůraznil Petr Tojnar, starosta Dobrušky.

Aktivisté však razí pouze další jedinou variantu, a to suchý poldr. Odvolávají se na výsledky výzkumů nejvyšších odborníků na tuto problematiku. Napadají starosty, že o problému jsou nesprávně informování Povodím Labe. „Suchý poldr nedevastuje tolik přírodu. Tady jde o výjimečnou lokalitu. Pokud razí teorii, že buď nádrž nebo nic, pak hazardují slidskými životy. Nádrž není jediné řešení. Vodu vpotocích může obnovit revitalizace, která také není tak nákladná. Všechny problémy plynou ze zásahu do vodních toků ve třicátých letech minulého století,“ dodal Martin Hanousek za JARO Jaroměř.
1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem rasovice@betonika.cz., - SOU výhodou, - praxe v oboru 2 roky výhodou, - svářečský průkaz výhodou, - dovolená navíc, možnost prodloužení PP.. Pracoviště: Betonika spol. s r.o. - pracoviště, 517 21 Týniště nad Orlicí. Informace: Markéta Smisitelová, +420 776 559 597.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky (po - pá od 6 do 14 hod.), e-mailem ddprepychy@seznam.cz nebo osobně na pracovišti., - ZŠ, SOU, - ŘP sk. "B", - ochota, pracovitost, komunikace, smysl pro čistotu, - příspěvky na obědy, 25 dnů dovolené.. Pracoviště: Ambeat health care a.s. - pracoviště, 517 32 Přepychy. Informace: Petra Hájková, +420 494 322 629.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodník/ice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu a průvodního dopisu na e-mail kariera@matrix-as.cz., - ÚSO, - práce spočívá především v jednání se stávajícími zákazníky, akvizičních činnostech a uzavírání zakázek, - aktivní přístup, flexibilita, ochota učit se novým věcem, - zázemí silné společnosti, motivující systém odměňování, služební notebook, telefon, automobil.. Pracoviště: Matrix a.s., 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Martin Bárta, .

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 18 000 Kč

Vedoucí provozu stravovacích, ubytovacích a dalších zařízení Provozní hospody. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail petovska@neratov.cz nebo osobně na pracovišti., - ÚSO, - vyřizování objednávek, - odpovědnost za dodržování finančního limitu norem ve stravování, - zpracovávání měsíčních rekapitulací střediska, - kontrola dodržování sanačního řádu kuchyně, - vedení knihy inspekčních záznamů, - normování jídelníčku, - organizace akcí (rauty, svatby apod.), - dohled nad dodržováním bezpečnostních a hygienických předpisů, - zaměstnanecká sleva na stravu, - možnost flexibilní pracovní doby.. Pracoviště: Sdružení neratov, z.s. - hospoda a prodejna v neratově, 517 61 Rokytnice v Orl.horách. Informace: Marzena Peťovská, +420 736 505 921.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z výstavy v prostorách bukvické radnice.

V Bukvici už na dveře ťuká jaro. Hýří dekoracemi plnými barev

Generali play off hokejové Tipsport extraligy - 2. čtvrtfinále: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.

Smoleňák: Série je o nás

Tanečníci se utkali O cenu Rumcajse, Manky a Cipíska

Královéhradecko, Jičín /FOTO/ - Do Masarykova divadla se o víkendu sjeli tanečníci z celé České republiky na tradiční soutěž O cenu Rumcajse, Manky a Cipíska. Ve standardních a latinsko – amerických tancích se představili soutěžící všech věkových kategorií.

I. A třída: Lídr nezaváhal, Dobruška se rozstřílela po přestávce

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída absolvovala tři duely, ty ostatní zhatily nepříznivé podmínky.

Policisté a psovodi pátrali po seniorce. Našla se po 13 hodinách

Královéhradecko, Chlumecko - Velké starosti přivodila své rodině 81letá žena, která se „zatoulala“ neznámo kam v pátečních večerních hodinách.

Udržet nervy. Toť úkol Hradce

Hradec Králové - Už po prvním zápase to lítalo. Emoce, provokace, ostré výroky. Po druhém přišla další nálož rozepří mezi velkými soupeři.Čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi Hradcem Králové a Libercem je podle očekávaní napjaté na sto procent.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT