Je krásný červnový den. Nikoliv pro pracovníky azylového domu pro muže bez domova občanského sdružení Emauzy v Rychnově nad Kněžnou. Ti totiž namísto běžného pracovního dne postávají na chodníku naproti svému pracovišti. Paradoxně tak nastala situace, ve které se ti, kdo se starají o lidi bez domova, sami ocitli na ulici. Na nenásilný průběh dopoledne dohlížela hlídka policistů ČR.

Obrat ve hře

Kartami zamíchaly aktivity osob, které se představují jako jediní současní statutární zástupci občanského sdružení Emauzy.
Radomír Rais, staronový člen sdružení a místopředseda, včera v šest hodin ráno spolu s Petrem Mičkou za pomoci najaté ochranky bezpečnostní firmy Dosonap a dalších osob v černém oblečení s obušky vnikli do Emauzského domu v Ekologické ulici a převzali tak nad ním kontrolu. Azylový dům v Praze obsadilo nové vedení už minulý týden. Okamžitou výpověď dosud obdrželi předsedkyně sdružení Hana Bláhová, ředitelka zařízení Simona Vavřínová, ředitelka pražského zařízení Zuzana Skřičková a provozní Karel Vavřín.
Vysvětlení nastalé situace obou stran se diametrálně liší. Nové vedení požaduje vydání veškerých účetních a daňových podkladů. „Účetnictví jsme nevydali proto, že nejsou nová vedení. Pokud bychom to udělat museli, tak si necháme zpracovat mimořádnou uzávěrku tak, aby bylo jasno, kdo měl v účetnictví pořádek a kdo ne,“ vysvětlila dosavadní ředitelka Simona Vavřínová. „Soud rozhodl, že tito lidé nebyli oprávněni jednat jakožto předsednictvo,“ obhajují své jednání Radomír Rais a Petr Mička. „Rozsudek však neřeší současné vedení sdružení, pouze říká, že jedna ze schůzí z roku 2004 nebyla v souladu se zákonem a stanovami,“ uvedla pro Deník Simona Vavřínová již minulý týden.

Bez pracoviště

„Ráno jsme přišli do práce a pan Rais nás nepustil dovnitř. Poté, co jsme vyjádřili nesouhlas s jeho jednáním, nám nařídil dovolenou,“ vyprávěli zaměstnanci zařízení. Členové ochranky rozbili sklo vstupních dveří, vnikli dovnitř, Radomír Rais a Petr Mička nechali poté vyměnit zámky a dveře opět zasklít. „Trestní právo nám umožňuje použití mírné síly. Nejde o žádné převzetí moci,“ hodnotí svůj postup Radomír Rais.
Pracovníci, shromáždění před domem, podepsali prohlášení, kterým odmítají za těchto okolností setrvat v pracovním poměru pod novým vedením. „Každý má možnost zachovat svůj pracovní poměr mimo ty, kteří s námi nekooperují,“ vzkazuje Rais. „Obáváme se, že účty, na nichž jsou peníze určené na platy, použijí pro vlastní potřebu,“ řekl Pavel Andres, zaměstnaný jako údržbář na plný úvazek. Nové předsednictvo totiž v minulém týdnu nejen zrušilo telefonní linky mobilního operátora, ale také znemožnilo pracovníkům Emauz přístup k finančním účtům organizace. „Platní statutární zástupci samozřejmě disponují i účty a mohou s nimi manipulovat,“ potvrdil Petr Mička, který má být od nynějška novým provozním pobytového domu. Do pozice vedoucí zařízení je od včerejška jmenována Radomírem Raisem a Fridolínem Zahradníkem (předseda sdružení, nyní nemocný) Halina Sehnoutková.

Uživatel především

Oba jmenovaní se v tuto chvíli starají o 22 uživatelů sociálních služeb namísto 17 zaměstnanců (například recepční, řidič, uklízečky), kteří dosud zajišťovali chod zařízení. Tým v Emauzském domě dotváří vedoucí kuchyně a kuchařka, prozatím bez pracovního poměru. „Nové pracovníky chceme zajistit z absolventů náchodské školy,“ popisuje své plány nová vedoucí Sehnoutková. Středoškolské vzdělání ale na přímou práci s uživateli služeb podle současného zákona o sociálních službách nestačí. „Najít kvalitní sociální pracovníky s odbornou kvalifikací je obtížné,“ říká Simona Vavřínová. „Nedovedu si představit, jak může být v této chvíli zachována kvalita poskytování služeb a kontinuita činnosti sdružení,“ vyslovila se dále. „Prvořadý je zájem obyvatel Emauz a zajištění poskytování služeb ve stejné kvalitě,“ řekl vedoucí sociálního odboru František Vogl.

Vyjádření policie ČR Rychnov nad Kněžnou k "případu Emazy":

Na linku 158 bylo v úterý 30. června 2009 v 6:17 oznámeno, že do budovy Emauz v Rychnově nad Kněžnou násilím vnikli cizí muži. Hlídka policistů na místě zjistila, že se jedná o dlouholetý spor mezi starým a novým vedením zařízení. Vzhledem k tomu, že v této kauze již několik let probíhají různé soudní spory, kdo vlastně má tuto organizaci řídit, je situace značně nepřehledná. Opakuje se tak situace z roku 2005, pouze se vyměnily role při sporu, kdo má opustit budovu a kdo je ve vedení Emauz.
Policie na místě pouze dohlíží na to, aby nedošlo k fyzickému napadení osob nebo poškození majetku. V žádném případě jí nepřísluší zasahovat do tohoto občanskoprávního sporu. Policie zasáhne tehdy, pokud dojde z jedné či druhé strany k porušení zákona.