Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společně za zviditelněním Dobrušska a Opočenska

Rychnovsko – Jako začátek opravdové spolupráce dvou sousedních měst Dobrušky a Opočna se uskutečnilo 24. června společné zahájení turistické sezóny motivované nedávno vydanou knihou Stručné dějiny Dobrušska a Opočenska.

28.6.2016
SDÍLEJ:

Na zahájení turistické sezony prošla starostka Opočna šárka Škrabalová Bašteckou bránou.Foto: Foto: Dana Ehlová

V každém okamžiku se projevovala snaha organizátorů, tedy měst Opočna a Dobrušky, spojit své síly a výsledek si zasloužil uznání. Jedním z hmatatelných důkazů jsou už nyní „turistické noviny", v nichž se návštěvníkům představuje tento region pro rok 2016.

V Opočně se stala hostitelkou starostka Šárka Škrabalová, v Dobrušce převzal žezlo starosta Petr Lžíčař, v obou městech proběhl křest nové publikace za přítomnosti členů autorského týmu, vydavatele, tiskárny Uniprint a kmotrů – historiků Josefa Ptáčka a Zdeňka Zahradníka.

Průvodci starostů měst a obcí z regionu, pracovníků kultury i cestovního ruchu byly symbolicky dva historické objekty, které provázejí čtenáře na stránkách knihy. Baštecká brána z Opočna a dobrušská radniční věž. Pozvaní se netajili nadšením nad neobvyklou dramaturgií, na níž se podíleli Jiří Králíček ze spolku Abakus a principál Divadélka Na štaflích Zdeněk Zahradník (první z Opočna, druhý z Dobrušky), a velice dobře se bavili při putování historickou částí Opočna se zastávkami u rodného domu stavitele varhan Emanuela Štěpána Petra, hudební vzpomínce na Maxmiliána Otta, rytíře z Ottenfeldu, zdejšího rodáka, který stál v čele nevyšší c. k. dvorské poštovní správy, a pak u ruiny Baštecké brány. Ta před očima účastníků nejenže povstala, ale dokonce se u ní objevil malý Frantík Kupků, bosý a ještě vůbec netušící, jak obrovskou cenu budou mít v 21. století jeho obrazy.

Opočenská část zahájení turistické sezóny se uzavřela na Kupkově náměstí. Nejprve vzpomínkou u záhonu, nově osázeném starodávnými růžemi a pojmenovaném po Bohumilu Vallovi, posledním knížecím zahradníkovi, jenž dlouhá léta pečoval o zámecký park. Přítomna byla i Ivana Šafářová, dcera zahradníka: „Knížepán měl mého tatínka velmi rád, stejně jako hrabě Josef, tatínek Kristiny, který panství převzal," řekla s pohledem na růže. A právě hraběnka Kristina Colloredo Mansfeldová při srdečném setkání ocenila snahu obou měst, když podotkla: „Je dobře, že na sebe přestávají žárlit a chtějí spolupracovat." Prohlídkou galerie na chodníku věnované parku, výročí dvě stě let od založení Rudolfova údolí a zahradníkům se hosté s Opočnem rozloučili a přesunuli se za druhým průvodcem – radniční věží do Dobrušky.

Za nimi po zatím nedokončené cyklostezce, která by ale už v závěru letošního roku měla také obě města spojit, dorazily na kole i pilíře Baštecké brány. Vzápětí poté se na radnici otevřela dvě okna a začalo „apoštolské" představování osobností, spojených buď s Opočnem, nebo Dobruškou. Nebylo jich však dvanáct, ale o jednu míň. Defilé totiž zakončil František Kupka. Zatímco v Opočně se narodil, v Dobrušce strávil své dětství a mládí. Komu tedy patří víc? I takové otázky donedávna padaly…Od pátku 24. června je konečně jasné, že patří oběma městům stejně.

A proto v roce 2017, kdy od smrti světoznámého malíře uplyne šedesát let, bude Dobruška a Opočno v rámci mikroregionu Rodný kraj Františka Kupky vzpomínat společně. To deklarovali oba starostové v reprezentačních prostorách radnice, kde jsou umístěny malířovy prvotiny a kde zápisem do pamětních knih akce vyvrcholila.

Dana Ehlová

Autor: Redakce

28.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení