„František byl už jako malý chlapec nadaným zpěvákem a muzikantem, hudba ho dovedla ke vzdělání a vzdělání k touze šířit český jazyk a kulturu v těžké době. V Dobrušce byl úspěšný obchodník, měl skvělé nápady, miloval svou rodinu a byl vzorem pevných zásad. Dějiny si ho budou pamatovat jako národního buditele F. L. Věka,“ uvádí se v propozicích soutěže, která je vypsána pro tři věkové kategorie (5 až 7 let, 8 až 11 let, 12 až 15 let).

Ski Areál Orlické Záhoří 20. ledna 2024.
Ještě než se otevře. Podívejte se, jak se rodil nový Ski areál v Orlickém Záhoří

Zapojit se mohou školy, školky, kroužky či zušky s tím, že každý autor má možnost namalovat pouze jeden obrázek. Výtvarné technice ani nápadům se přitom meze nekladou – může to být portrét buditele, jeho rodný dům, ale také ztvárnění Hekovy lásky k hudbě, knihám nebo obchodnického talentu. Uzávěrka soutěžních prací je 20. března.

Výtvarná dětská soutěž už druhým rokem doplňuje festival amatérského divadla Šubertova Dobruška, který se pravidelně koná v dubnu. Soutěžní práce budou vystaveny ve vestibulu kina a do hodnocení se zapojí veřejnost, tzn. diváci divadelní přehlídky, návštěvníci kina, výstavy v malém sále či kinokavárny. Vítězové získají ceny od města Dobrušky a pořadatelů soutěže.

Mohlo by vás také zajímat: podívejte se na Šerlich, láká Čechy i Poláky na běžky, sjezdovky i krásné výhledy

Zdroj: Stanislav Ďoubal