Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Soudce je vlastně rukojmím důkazů“

Rychnovsko – Dnes přinášíme rozhovor se soudcem JIŘÍM FUKSEM, který vykonává současně také funkci předsedy Okresního soudu Rychnov nad Kněžnou

7.7.2016
SDÍLEJ:

Předseda Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou prozradil, co vlastně obnáší jeho profese.Foto: Archiv Deníku

Jak dlouho pracujete jako soudce?
V této funkci působím už od roku 1977, je to již pěkná řádka let. Do funkce předsedy soudu jsem byl poprvé jmenovaný zhruba v roce 1990. Znovu – podruhé – jsem byl jmenován v roce 2010 na sedmiletý mandát, který mi končí zhruba za rok a půl.

Chtěl jste se stát soudcem už jako malý? Byl to váš sen?
Ne, to určitě ne, to jsem vůbec netušil. Měl jsem úplně jiné představy o svém povolání, uvažoval jsem, že se stanu novinářem, a poprvé mě to napadlo až při studiu na Právnické fakultě někdy ve třetím ročníku, kdy jsme se rozhodovali co dál. Bylo mi tenkrát nabídnuto placené stipendium od justice, protože soudců bylo v té době hrozně málo. Já jsem se tenkrát upsal východním Čechám na dobu deseti let, s tím že mi zde garantovali byt. Moje prateta měla na hřebenech Orlických hor chalupu, my jsme ji po ní zdědili. Tenkrát mi bylo nabízeno více míst a já jsem k žádnému z nich neměl vztah, ale vybral jsem si Rychnov, abych to měl právě blízko na chalupu. Dostali jsme tedy v Rychnově byt, žena si zde našla práci učitelky v Základní a Praktické škole Kolowratská, kde za nějakou dobu získala také místo ředitelky školy, které vykonává dodnes. Já jsem byl po složení justičních zkoušek jmenovaný soudcem, takže jsme v Rychnově zakotvili.

Vy ale pocházíte z Prahy…
Po absolvování standardní tříleté přípravné praxe jsme skládal justiční zkoušku a pak jsem byl jmenovaný soudcem v Praze a dodneška navštěvuji malý byt po rodičích v Nekázance. Duší a srdcem jsem ale Šumavák, protože jsem vyrůstal ve Strážově kousek od Klatov pod Železnou Rudou, takže pro mě je nejmilovanější tento kraj, i když jsem bytostně Pražák a v Rychnově žiji už 30 let. Stále tíhnu k Šumavě.

Utkvěl vám nějaký případ v paměti? Stalo se v soudní síni například něco kuriózního?
Soudce zažívá těch „kuriozit" přehršel, ale ve smutném a tristním slova smyslu. Soudce je vlastně rukojmím důkazů. Když se soudí trestní kauza, kde jsou smrtelné následky, zanechává to u trestního soudce nesmazatelné stopy, které je později třeba nějakým způsobem ventilovat. Do smrti nezapomenu na kauzu, kterou jsem soudil před několika lety. Šlo o dopravní nehodu v Kostelci nad Orlicí, kde zemřela shodou neuvěřitelně nešťastných skutečností malá holčička, bohužel takových případů je stále více. Takové kauzy se pak do smrti člověku vybavují v hlavě.

Stalo se vám tedy někdy, že jste byl sám na pochybách?
Stalo se mnoho případů, kdy jsem byl vnitřně přesvědčen, že to bylo úplně jinak, ale musel jsem se přiklonit k důkazům. Tisíckrát si mohu myslet a být vnitřně přesvědčen o tom, že to bylo jinak, ale pakliže ty důkazy, které se snesou v hlavním líčení z výpovědi svědků, listinných důkazů, eventuálně znaleckých posudků, vychází jinak, a byť jsem o tom bytostně přesvědčen, musím rozhodnout právě v režimu „rukojmí důkazů." Jedna z falešných představ veřejnosti je právě to, že si lidé myslí, že soudce si může rozhodnout sám podle sebe, ono to tak ale nejde.

Mnohdy se také říká: „U soudu se vždycky objeví pravda." To je ale absolutní nesmysl. Neznám jiné místo na světě, kde se lže více než v jednací síni soudu – týká se to především obžalovaných či svědků. Pokud se rozhoduje v senátě, to znamená, že máte po pravé a levé ruce dva přísedící, kteří mají naprosto stejnou váhu hlasu, může se stát, že předseda senátu je nakonec přehlasován. To se mi za mou kariéru stalo také několikrát. Pokud je člověk na vážkách, musí respektovat v trestním řízení, pakliže se v něm vymezí pochybnosti a učiní se všechny důkazy a už nejsou další možné jiné, musí se respektovat základní zásada trestního řízení „indu bio pro reo" – „ v pochybnostech ve prospěch obžalovaného" – a když ty pochybnosti přetrvávají, nelze jinak, než vyslovit zprošťující výrok. To se ale bavíme o řízení trestním, procesní situace a průběhy v občanskoprávním řízení jsou zcela odlišné.

Ještě bych se chtěl zmínit o veřejnosti poměrně velmi neznámé skutečnosti, která se týká policejního vyšetřování, následné obžaloby státního zástupce a finálního rozhodnutí soudu. Aniž bych se chtěl prvních dvou jmenovaných subjektů nějak zastávat – jako soudci mně musí být při rozhodování lhostejní – tak nevycházím z údivu, jak mnohdy se na hlavu těchto orgánů z přípravného řízení „dští síra", když pak event. finální soudní rozhodnutí je zprošťující anebo výrazně odchylné od původního počátku vyšetřování či podané obžaloby. Prostě orgány činné v přípravném řízení musí stíhat každý skutek, u něhož je důvodný předpoklad, že se může jednat o trestný čin (přečin nebo zločin), a státní zástupce je povinen podat obžalobu či návrh na potrestání, i v těch případech, kdy on má – či jsou objektivní – pochybnosti. Právě pak o těchto pochybnostech musí rozhodnout soud a teoreticky může nastat situace, že z deseti vyšetřovaných kauz může skončit deset finálních soudních rozhodnutí zprošťujícím výrokem, ale v žádném případě to není pochybení policie či státních zástupců a nelze jim nasazovat „psí hlavu".

Jak tedy ventilujete stres, máte nějaké koníčky?
O mně je známo, že hraji pětatřicet let tenis. Dříve jsem ho hrál závodně, pak jsem se stal trenérem. Aktuálně dělám občasného sparing partnera kamarádům, kteří hrají různé seniorské soutěže. Jezdím na kole, klusám či šlapu s walkingovými tyčemi v lese, ale posledních cca 8 let se snažím co nejvíce věnovat svým dvěma vnoučatům. Převážnou část roku se snažíme pobývat s manželkou na horské chalupě na hřebenech Orlických hor, ale nejvíc se vždy těším (kromě pravidelných jednoměsíčních cest do Prahy) na týdenní a pak několikadenní pobyty na milované Šumavě. Takové strážovsko-prenetské údolí, hrad se zámkem Klenová nebo enkláva v Běhařově, kde před 100 lety žil skvělý malíř Alois Kalvoda, to jsou pro mě nejkrásnější místa na světě a nepotřebuji v současné době často skloňované „adrenalinové magoření" (užil jsem si ho dost jako velitel tanku na vojně). Mně se vždycky velmi líbil citát skvělého spisovatele a básníka Vladimíra Holana, který si můžete přečíst na jeho pamětní desce na náměstíčku v Praze na Malé Straně „ U Lužického semináře" – "…Můj život byl fantastický, protože byl úplně všední…".

Autor: Stanislava Preclíková

7.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.  Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Archeologický průzkum. Ilustrační foto.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Rychnov nad Kněžnou - V rámci jazz, rock, blues, folk podvečerů s…. vystoupí ve středu 18. října ve společenském centru v kině v Rychnově nad Kněžnou Michael Mayo Quartet, jehož členy jsou Michael Mayo - zpěv, Jiří Slavíček - bicí, Marek Novotný - piano a Ondřej Šrajnochr - kontrabas.

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Byl to jasný šlágr kola dvou předních celků tabulky. Dosavadní lídr z Náchoda hostil velezkušený tým Vysoké nad Labem, který zatím v sezoně nepoznal hořkost porážky.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení