Podklady vítěze výběrového řízení na post soudce obdržel prezident republiky k posouzení teprve minulý pátek.


„Je to situace velmi tíživá a snažíme se ji řešit. Chybí nám čtyři soudci. Další dvě soudkyně nemáme, protože čerpají mateřskou dovolenou. Rovněž je avizováno, že obě mají další potomky a budou čerpat další plnou dovolenou,“ popsal současný stav justice předseda soudu Jiří Fuks s tím, že jejich návrat je naplánován až v roce 2011.

Teprve minulý pátek byli prezidentovi České republiky předloženy materiály k novému soudci, který vyšel vítězně z výběrového řízení. „Neuvěřitelně dlouhou dobu, pět měsíců, tyto spisy byly k posouzení na ministerstvu spravedlnosti. Kdyby byl nový nástupce do funkce jmenován mnohem dříve, domnívám se, že by k říjnové rezignaci jedné ze soudkyň vůbec nedošlo,“ uvedl Fuks.

I přesto všechno je rychnovský soud jedním z nejlépe vybavených ve smyslu soudcovských asistentů. „V současné době máme čtyři soudcovské asistenty. Tři ženy a jednoho muže, kteří jsou začínajícími právníky,“ sdělil Fuks. Zároveň také dodal, že v dubnu letošního roku k soudu nastoupil i justiční čekatel z Chocně: „U soudu bude vykonávat tříletou praxi, kterou zakončí zkouškami. Pevně doufám, že se do justice dostane a zlepší tak její současný stav.“