Každý rok zahajuje sezonu Babským bálem, který je hojně navštěvován. Svaz dále spolupracuje s Občanským sdružením Brouček a každým rokem nakupuje hračky na jimi pořádaný dětský karneval. Organizuje pro své členky pravidelné výlety, ale i zájezdy např. do Polska, a to na základě smlouvy o vzájemné spolupráci svazů žen v Jaszkowej Górnej a v Solnici. Tato smlouva byla podepsána 27. 11. 2007 na polsko - české konferenci Trans - Net. Wspólpraca Gminy Klodzko i Mikroregionu Rychnovsko. Na zájezd do Solnice pak také vyrazily polské ženy, pro které solnický svaz zajistil účast na koncertu Evy a Vaška.
Jedním z přímých výstupů vzájemné kooperace je loňská realizace publikace – kuchařky česko – polských receptů, na které se podílel tým solnických žen pod vedením předsedkyně Anny Knejpové. V létě loňského roku byla kuchařka vydána a 29. 8. 2008 se uskutečnil její křest za přítomnosti obou stran i dalších hostů. V září 2008 se několik solnických členek zúčastnilo obdobné akce v Polsku, kde byla publikace rovněž slavnostně pokřtěna.
Český svaz žen se zúčastňuje také kulturních akcí, které pořádá město Solnice, vypomáhá s organizací Městského a školního plesu a při své činnosti nezapomíná ani na jubilea svých starších členek, která bývají pokaždé důvodem k malému pozastavení a posezení.

Recepty

Červený boršč
Červená řepa, bobkový list, česnek, nové koření
Nakrájejte nadrobno červenou řepu. Den před přípravou přidejte koření (bobkový list, česnek, nové koření), zalijte horkou vodou bez špetky soli! Nechte jeden den stát. Další den vlijte červenou řepu do masného nebo zeleninového vývaru, nevařte.

Posazawski žurek
500 g nových brambor, 1 hrnek kysané smetany, plná lžíce posekaného čerstvého kopru, 4 celá vejce, sůl, ocet na dochucení.
V posolené vodě uvařte brambory nakrájené na kostky současně s celou natí kopru (která se po uvaření brambor vyjme). Do uvařených brambor s vodou přidejte rozšlehanou kysanou smetanu. Přiveďte k bodu varu a dochuťte octem, eventuelně posolte a poté dodejte čerstvý zelený nasekaný kopr. Nakonec ještě jednou provařte a vypněte. Celá vejce přidejte do již uvařeného žurku. Podávejte s tmavým pečivem.

Taštičky (pirohy) s pohankou
800 g mouky, 400 g másla, sklenice smetany, 2 žloutky
Mouku prosejte, přidejte ostatní suroviny a propracujte, dokud se těsto nespojí, pak je dejte na 2 hodiny vychladit. Rozválejte na kulatou placku a pokrájejete na obdélníčky 6 x 7 cm. Na střed každého obdélníčku dejte náplň, složte úhlopříčně na poloviny, přimáčkněte okraje, nařízněte nožem a zformujte ozdobné taštičky. Potřete rozkvedlaným vajíčkem (lze posypat bylinkami). Pečte asi 30 minut při teplotě 160 °C.
Náplň do taštiček:
1,5 skleničky pohanky, 3 lžíce oleje, 3 skleničky vody, 2 lžíce vařených brambor,
3 lžíce sladké smetany, 2 lžice másla, cibule, sůl, pepř
Pohanku vhoďte na rozehřátý olej a asi tři minuty smažte, potom podlijte horkou vodou a duste doměkka. Nechte vystydnout, přidejte brambory, smetanu a cibulku zesklovatělou na másle. Posolte a opepřete, dobře vypracujte a pokládejte na křehké těsto.

Staropolský BIGOS
Pro 6 osob:
1,8 kg kyselého zelí, 450 g hovězího předního masa na kostky, 450 g roštěnce, 450 g uzeného kolene, 450 g vepřového žebírka, 450 g uzené klobásy, 110 g slaniny, 1 šálek nasekaných velkých rajčat, 2 šálky vody, 1,8 kg hlávkového zelí, ½ šálku nasekané cibule, 28 g sušených hub, 2 lžíce mouky
Budeme potřebovat tři hrnce či pánve. Nejprve v přiměřeně velkém hrnci osmahneme maso hovězí, vepřové a žebírka.
Do druhého hrnce vložíme osmahnuté maso a uzené koleno, přilijeme 1 šálek vody, zakryjeme pokličkou a dusíme, až je maso měkké. Vepřové potřebuje asi ½ hodiny, koleno asi 1 hodinu a hovězí 1 ½ až 2 hodiny.
Odlijeme veškerý tuk z prvního velkého hrnce a vložíme do něj kyselé zelí s jedním šálkem vody Hlávkové zelí jemně nakrájíme a přidáme do hrnce ke kyselému zelí. Zakryjeme poklicí a vaříme, až zelí změkne – tj. asi 30 minut. Odstraníme pokličku a necháme ještě zvolna vařit na velmi mírném ohni.
Ve třetí menší pánvi osmahneme slaninu dokřupava a přidáme ji do zelí. Z pánve odlijeme většinu tuku a na zbytku osmahneme cibulku s moukou dohněda. Připravenou zasmážku vmícháme do zelí k jeho zahuštění. Měkké maso dušené v druhém hrnci zbavíme tuku a pokrájíme na malé kousky, které přidáme do zelí. Ze šťávy po masu sereme tuk a šťávu přidáme do zelí také. Z klobásy odstraníme kůžičku, nakrájíme na kolečka a přidáme do zelí současně s rajčaty. Směs uvedeme do varu a dusíme asi 5 minut. Podáváme horké.

(ms)