Brány areálu se otevřou již tento pátek, kdy bude výstava nazvaná Velikonoce svátky jara slavnostně zahájena.

„Máme nyní plné ruce práce. Na zahradě již stojí velké stany a uvnitř budovy aranžérky připravují jednotlivé expozice. Některé jsou již hotové,“ říká Josef Helmich, předseda Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Častolovicích.

Řemesla budou letos hrát prim

Návštěvníci se mohou už teď těšit na ukázky nejen staročeských tradic, krojů, zvyků, pochutin, ale letos bude mnohem větší prostor věnovaný staročeským řemeslům.

„Podařilo se nám zajistit vystavovatele v podstatě z celé republiky. Velmi žádanou se jistě stane expozice gastronomická, kde se bude porovnávat staročeské pečení s novodobým pekárenským. Z tradičních řemesel se představí hrnčíři, umělečtí kováři, řezbáři, krajkářky, perníkáři a mnoho dalších,“ láká jen na malou část Josef Helmich.

Chybět nebudou ani ukázky malování a tepání kraslic či pletení pomlázek. Navíc ještě pořád mají všechny zručné hospodyně šanci zúčastnit se soutěže o nejlepší kolekci kraslic, bez rozdílu použité techniky. Stačí jen přinést tři kusy přímo na výstaviště do čtvrtečního poledne. Klání se poté bude konat anonymně, aby nemohlo dojít k ovlivňování v důsledků jmen. Vítěze organizátoři vyhlásí v poslední den výstavy, tedy v neděli.

Na výrobky z proutí, lýka, papíru, dřeva, šustí a dalších přírodních materiálů narazí návštěvníci ve všech sálech výstaviště. Byla by to špatná zahrádkářské výstava, kdyby ve všech částech nebylo aranžmá z květin. „K nahlédnutí bude nejen tekoucí potůček s jarními květinami, ale i překrásné vázy s květinami z Holandska,“ dodal pořadatel. Děti se zase určitě zastaví u ohrady s kůzlaty a králíky.

Výstava začíná v pátek a potrvá až do neděle. Otevřeno bude každý den od 9 do 17 hodin. Častolovičtí zahrádkáři pořádají velké výstavy dvakrát v roce. Kromě této jarní se koná vždy i podzimní část. Ta bývá také velmi oblíbená. V loňském roce si ji nenechalo ujít více než deset tisíc návštěvníků.

Rekordní účast však padla před několika málo lety, kdy si stánky a expozice v celém areálu sokolské zahrady prohlédlo přes dvanáct tisíc návštěvníků.