VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokolníci opanují třicet honiteb

Opočno – „Lidé mohou čtyřnohého tvora ovládat násilím a jinými prostředky.

6.10.2010
SDÍLEJ:

Sokolníci v Opočně.Foto: Jan Ježdík

Zato ptáka, který krouží vysoko ve vzduchu, může zajmout a vycvičit jen lidský duch.“ Se slovy dávného sokolníka Bedřicha II. z Hohenštaufu organizátoři Mezinárodních sokolnických setkání v Opočně plně souhlasí. „Sokolnictví je považováno za ušlechtilý způsob lovu, při němž člověk pouze pozoruje na jedné straně úchvatné schopnosti dravců a na straně druhé neméně obdivuhodné únikové reakce zvěře,“ dodává jeden z pořadatelů, současný předseda českých sokolníků Petr Zvolánek.

Letošní Mezinárodní sokolnické setkání bude v Opočně probíhat od 7. do 9. října, ve více než třiceti honitbách budou lovit skupiny s orly, sokoly, rarohy, jestřáby, káněmi Harrisovými a rudochvostými.

Dospělí návštěvníci i děti si mohou ráno prohlédnout na sto loveckých dravců umístěných v parku před letohrádkem (hlavní vchod z Kupkova náměstí je zpřístupněný), zúčastnit se sokolnických nástupů a výřadů na nádvoří zámku, po domluvě případně i lovů v honitbách. Ve čtvrtek a v pátek jsou nástupy od 10 hodin, v sobotu pak již od 9 hodin, protože od 10 hodin jsou tradiční ukázky dravců pro veřejnost na Vodětínském kopci nedaleko vlakového nádraží pod Opočnem. Výřady ulovené zvěře jsou každý den od 19 hodin.

Program je bohatý, organizátoři věří, že se letošní 43. ročník vydaří stejně jako ty minulé. Setkání v Opočně prý patří mezi nejprestižnější světové sokolnické akce, přijedou sem již tradičně hosté z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a Anglie, letos výjimečně i sokolník z Kazachstánu. Čím Opočno přitahuje? „Tradice zdejších sokolnických setkání je zcela výjimečná. A to nejen tím, že je spjata s tak nádherným prostředím vyhlášeného zámku a přilehlého parku, ale také s městem, které je po všechna ta léta vynikajícím hostitelem sokolníků a mnoha obdivovatelů dravců. Zároveň za udržení této tradice vděčíme všem myslivcům, do jejichž honiteb jezdíme lovit. Vzorně pečují o zajíce, bažanty a další druhy lovné zvěře. Bez jejich obětavé práce by naši dravci nemohli předvést své vrozené lovecké schopnosti, rozvinuté sokolnickým výcvikem,“ vypočítává opočenská plus Petr Zvolánek a dodává, že město pomohlo i letos, kdy jsou z důvodu rekonstrukce Trčkova náměstí a Zámecké ulice podmínky trochu ztížené.

„Museli jsme vyřešit především problém s parkováním pro sokolníky. Trčkovo náměstí, kde pravidelně parkují, nám ještě nebylo předáno, probíhají tam poslední práce. Schválili jsme tedy možnost parkování na ploše Kupkova náměstí, z toho důvodu jsou odvolány čtvrteční trhy. Udělali jsme maximum, jsem rád, že se vše podařilo vyřešit,“ potvrzuje starosta Štěpán Jelínek, podle kterého sokolníci k Opočnu neodmyslitelně patří a vynechání setkání si, podobně jako většina místních, nedovede představit.

Dana Marková

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kulturní dům v Týništi - ilustrační foto

Divadelní soubor přiblíží biblický příběh nejmenším divákům

Ilustrační fotografie.

Semechnice hostí Nové Město

Doudleby prožijí pohádkovou adventní neděli na zámku

Doudleby nad Orlicí - Třetí adventní neděle bude v Doudlebách nad Orlicí patřit pohádce. Pohádkové divadelní představení „Vánoce na zámku“ lidé zhlédnou v Doudlebách v neděli.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Častolovice - Opožděné práce na rekonstrukci ulice Bažantnické pro letošní rok pomalu končí. V tomto týdnu došlo k otevření ulice pro auta. Provádějí se ještě drobné dokončovací práce. Zbývající nedodělky a opravy chybně provedených věcí budou dokončeny po zimě.

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT