Léto s vysokými teplotami jako tradičně láká k osvěžení kdesi na zahrádce u některého pohostinství. Ovšem této idylce se zřejmě čas od času oddávají i tací, kteří po konzumaci alkoholu neváhají nasednout za volant automobilu. I proto policisté v uplynulých dnech narazili na další hříšníky, kteří při dechové zkoušce neměli čisté svědomí.

O víkendu v obci Lupenice na silnici I/14 havaroval řidič vozidla Volkswagen Crafter. Třicetiletý cizinec při průjezdu levotočivou zatáčkou zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem vozidla a vjel vpravo mimo komunikaci. Tam čelně narazil do břehu propustě, vozidlo poté narazilo do stromu. Při havárii byl řidič vozidla lehce zraněn a na místě ošetřen záchranáři. Pětadvacetiletý spolujezdec, rovněž cizinec, byl s lehkým zraněním hospitalizován v rychnovské nemocnici.

Vyšetřováním případu se ovšem dále zjistilo, že šofér před jízdou požil alkohol. „U řidiče dodávky policisté na místě naměřili 1,87 promile alkoholu v dechu. Škoda havárie je vyčíslena na 350 tisíc korun,“ informovala rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

Jenže to nebyl jediný hazardér, zařadil se mezi ně i další sedmadvacetiletý muž. Při průjezdu Rokytnicí v Orlických horách byl policejní hlídkou vyzván k běžné silniční kontrole. U řidiče octavie při ní muži zákona naměřili 1,25 promile alkoholu v dechu. Jízda výtečníka skončila předčasně a po zadržení řidičského oprávnění si zároveň vyslechl podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Další případ - devětadvacetiletý muž řídil opilý felicii v Doudlebách nad Orlicí. Zřejmě se plně nevěnoval řízení, neboť při jízdě narazil do sloupu veřejného osvětlení. Z místa havárie bez oznámení odjel, ale necelou hodinu poté hlídka kosteleckých policistů vozidlo i jeho řidiče vypátrala. „U muže policisté provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 2,20 promile alkoholu v dechu, škoda byla vyčíslena na 18 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Kacálková.

Za dveřmi jsou letní prázdniny, období dovolených. Řidiči by však měli mít na paměti, že alkohol za volant zkrátka nepatří. Policisté jistě v podobných kontrolách ani v následujících týdnech nepoleví a každý hříšník, který na silnicích bude hazardovat se životem svým i ostatních účastníků provozu, bude patřičně potrestán.

(zr, ill)